Ukupan iznos otpremnine koji se treba isplatiti radniku ne može biti veći od šest prosječnih mjesečnih plaća koje je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu. No, izračun ovisi o potpisanom ugovoru o radu, kolektivnom ugovoru i pravilniku poslodavca.
Pitanje;
Potreban mi je savjet vezan za otpremnine radniku koji je kod poslodavca proveo neprekidno 37 godina u radnom odnosu. Prema izračunu otpremnina bi trebala iznositi 36.812,29 kn, ali kako članak 119. stavak 3. ZOR-a kaže da otpremnina ne može biti veća od prosjeka 6 bruto isplaćanih plaća u 3 mjeseca prije otkaza o radu , zanima me: Ima li radnik pravo na isplatu cjelokupnoga iznosa ili je to limitirano pa ima pravo samo na 17.908,68 kn (6 x 2.984,78 kn)?
Odgovor;
Točno ste, ali i djelomično citirali stavak 3., članka 119. Zakona o radu. Naime, navedeni stavak navodi da ako zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije određeno drukčije, ukupan iznos otpremnine koji se treba isplatiti radniku ne može biti veći od šest prosječnih mjesečnih plaća koje je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu. Dakle, potrebno je provjeriti radnikov ugovor o radu, pravilnik o radu poslodavca te kolektivni ugovor, ako se kolektivni ugovor primjenjuje kod poslodavca, s obzirom da navedeni dokumenti mogu regulirati i isplatu otpremnine viših iznosa. Tek tada se može donijeti zaključak koji iznos otpremnine se radniku mora isplatiti.