Share
Tweet
Share
Send to friend

Prva polovica 2014.: 15% porasta ukupnog broja oglasa i 22% za rad u inozemstvu

Nastavlja se rast broja oglasa. Na portalu MojPosao objavljeno je preko 10.000 natječaja za različita radna mjesta, što je povećanje od 15% u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Prva polovica 2014.: 15% porasta ukupnog broja oglasa i 22% za rad u inozemstvu

Najtraženiji programeri i konobari

Najtraženija zanimanja u prvoj polovici 2014. bila su: konobar/barmen, prodavač, kuhar, prodajni predstavnik, programer, knjigovođa, frizer, komercijalist, administrator, terenski komercijalist, vozač kamiona, recepcioner.

 

Najtraženija zanimanja prema stručnoj spremi

Srednja stručna sprema

Viša i visoka stručna sprema

Stručna sprema nije bitna

Kvalificirani radnici

Konobar/barmen

Programer

Konobar/barmen

Konobar/barmen

Prodavač

Knjigovođa

Programer

Kuhar

Kuhar

Prodajni predstavnik

Kuhar

Prodavač

Prodajni predstavnik

Komercijalist

Prodajni predstavnik

Frizer

Frizer

Dipl. ing. strojarstva

Prodavač

Vozač

 

Najveća ponuda i potražnja zabilježena je u sljedećim kategorijama zanimanja:

  • Turizam i ugostiteljstvo - 22% oglasa i 21% životopisa
  • Prodaja (Trgovina) - 21% oglasa i 30% životopisa
  • IT, telekomunikacije - 10% oglasa i 12% životopisa

*u jednom oglasu/životopisu moguće je naznačiti više kategorija zaposlenja

U čak 57% oglasa tražili su se djelatnici na neodređeno

S obzirom na vrstu zaposlenja, u prvoj polovici 2014. od ukupnog broja objavljenih oglasa njih 57% bilo je za rad na neodređeno -  porast od 4% u odnosu na prvu polovicu 2013. godine kada se 52% oglasa odnosilo na stalno zaposlenje.

Malo više od polovice oglasa (52%) odnosilo se na rad na određeno, dok se honorarni rad nudio tek u 7% oglasa. Studente su poslodavci tražili u 4% oglasa.

*Oglasi predviđaju mogućnost obilježavanje više vrsta zaposlenja za isto radno mjesto

U prosjeku se od kandidata očekuje 2 godine i 5 mjeseci radnog iskustva

Radno iskustvo najvažniji je uvjet u većini oglasa – u 54% natječaja poslodavci su tražili iskustvo na istim ili sličnim poslovima. To je svega 2% više nego prošle godine kada je radno iskustvo bilo traženo u 52% oglasa. Poslodavci su prosječno tražili 2 godine i 5 mjeseci radnog iskustva.

Kada je u pitanju stručna sprema, 'najpoželjniji' su djelatnici sa srednjom stručnom spremom (53% oglasa).

S druge strane, 56% posloprimaca u životopisima, kao stupanj obrazovanja navelo je srednju stručnu spremu. Broj oglasa i broj životopisa u kojima se zahtijevala odnosno navodila visoka stručna sprema iznosio je 33% oglasa i 17% životopisa.

I dalje je izuzetno bitno poznavanje stranih jezika– u 51% oglasa tražilo se poznavanje stranih jezika. Od oglasa koji su zahtijevali poznavanje stranog jezika, u najvećem broju oglasa tražilo se napredno znanje engleskog jezika (57%), dok se u 20% oglasa tražilo barem osnovno poznavanje engleskog. Ostali jezici su manje zastupljeni.

S druge strane, 38% tražitelja posla u svojim je životopisima navelo napredno poznavanje engleskog jezika, dok ih je 22% navelo profesionalnu razinu poznavanja engleskog jezika.

Čak petina posloprimaca (22%) navela je osnovno poznavanje njemačkog jezika, dok ih je 10% navelo osnovno poznavanje talijanskog. Osnovno poznavanje engleskog navelo je 19% ispitanika.

Poznavanje rada na računalo navedeno je u 34% oglasa, a pritom se najčešće odnosi na poznavanje rada u Wordu i Excelu.

Zapošljavanje osoba s invaliditetom i zapošljavanje u inozemstvu

Tijekom prve polovice 2014. godine poslodavci su objavili 254 oglasa koji su sadržavali oznaku kojom se osobe s invaliditetom potiču na ravnopravno natjecanje za određeno radno mjesto. U odnosu na isto razdoblje prošle godine, ove je godine takvih oglasa 7% više. 

Poslodavci su tijekom ove godine objavili i 261 oglasa za radna mjesta izvan Hrvatske, što je 22% više nego u istom razdoblju prošle godine kada je takvih oglasa objavljeno 213.

Najviše oglasa za rad u inozemstvu bilo je u kategorijama 'Turizam i ugostiteljstvo', 'IT, telekomunikacije' te 'Graditeljstvo, geodezija, geologija'. Obzirom na mjesto rada, najviše su se tražili radnici za poslove u Njemačkoj.

U čak 34% oglasa stručna sprema nije bila bitna, dok je u njih 33% navedena visoka stručna sprema kao uvjet za dobivanje posla. U manje od trećine oglasa (27%) tražila se srednja stručna sprema.

S obzirom na vrstu radnog ugovora, u čak 80% oglasa za rad u inozemstvu traženi su bili zaposlenici na neodređeno, dok u 38% oglasa se nudio ugovor na određeno.

*Oglasi predviđaju mogućnost obilježavanje više vrsta zaposlenja za isto radno mjesto

Najtraženija zanimanja u inozemstvu bila su hotelsko osoblje, medicinska sestra te programer.  

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.