Share
Tweet
Share
Send to friend

Sve više građana očekuje božićnicu

Prošle godine prosječna božićnica iznosila je 1.154 kune.

Sve više građana očekuje božićnicu

Povodom nadolazećih blagdana, mnogi zaposlenici se nadaju isplati svojevrsne godišnje nagrade. Koliko građana očekuje 'blagdansku' nagradu i u kojem obliku, istražio je MojPosao na više od 150 ispitanika. 

Najviše očekujemo novac i to u iznosu od 1.673 kune

Ove godine božićnicu očekuje 70% ispitanika, što je više nego prošle godine kada je istu očekivalo 60% ispitanika. Ispitanici koji ne očekuju 'blagdansku' nagradu kao razlog njenog izostanka navode politiku tvrtke (48%) i loše poslovne rezultate (16%).

Očekujete li božićnicu?

Većina ispitanika, kao i dosadašnjih godina, očekuje novac (66%) i to u prosječnom iznosu od 1.673 kune što je za 21% više nego prošle godine. Bon za kupovinu ove godine očekuje 17% ispitanih, dok ih se 15% nada poklon paketu.

U najvećoj mjeri božićnicu očekuju zaposlenici državnih tvrtki (83%) i institucija (88%), a u najmanjoj mjeri zaposlenici privatnih tvrtki u domaćem vlasništvu (65%). Božićnici se nada 76% ispitanika zaposlenih u privatnoj tvrtki u pretežno stranom vlasništvu.

Božićnici se najviše nadaju zaposlenici srednje velikih (85%) i velikih (74%) tvrtki, a u najmanjoj mjeri, kao i prošle godine, zaposlenici malih tvrtki (62%). 

Prošle godine nas je razveselila božićnica u iznosu od 1.154 kune

Prošle godine božićnicu je dobilo 68% ispitanika, što je nešto više nego prethodne godine kada je 53% ispitanika bilo nagrađeno božićnicom. 

Tim ispitanicima božićnica je u najvećoj mjeri isplaćena u novcu (82%) i to u prosjeku 1.471 kunu, što je za čak 27% više nego 2015. godine kada je prosječna božićnica iznosila 1.155 kuna. Bon za kupovinu primilo je 28% zaposlenih, a 9% ih je dobilo poklon paket.

Božićnica – pravo radnika ili dobra volja poslodavca?

Ove godine 52% ispitanika navodi da je božićnica dobra volja poslodavca, dok je u 2016. to smatralo 55% ispitanika. I dalje visokih 48% ispitanika smatra kako je božićnica pravo radnika i zamjera poslodavcu ukoliko ju ne isplati.

Da je božićnica 'pravo radnika' najviše smatraju zaposlenici institucija (65%), a tog su mišljenja najmanje zaposlenici privatnih tvrtki u stranom vlasništvu (32%). 

Ispitanici zaposleni u malim tvrtkama u najmanjoj mjeri smatraju kako je božićnica 'pravo' radnika (45%), dok isto smatra 49% ispitanika zaposlenih u velikim tvrtkama.

Uvjerljivo najdraža vrsta nagrađivanja krajem godine je novčana nagrada koju bi odabralo 84% ispitanika. Za 6% ispitanika dovoljna je i zahvala te poštovanje od strane nadređenih, dok bi ih isto toliko (6%) rado dobilo poklon paket. Bon za kupovinu proizvoda druge tvrtke odabralo je 3% ispitanika, a 1% ih je odabralo bon za kupovinu proizvoda vlastite tvrtke. 

Ispitanici smatraju da bi adekvatna božićnica u prosjeku trebala iznositi 1.845 kuna, što je 18% više nego prošle godine i 10% više od prosječne božićnice koja se očekuje ove godine (1.673 kune).

Gotovo polovica ispitanika (41%) božićnicu bi iskoristili za podmirenje osnovnih životnih troškova, dok bi njih 23% obavili kupnju božićnih darova. Čak 12% ispitanika bi božićnicom zatvorili dugovanja, 16% bi sebi nešto priuštili.

Blagdanske želje su nam usmjerene na pronalazak (novog) posla

Blagdani su dani kada nam često misli odlutaju u maštanje. Na pitanje što si najviše žele, a da je vezano uz posao i karijeru, 31% ispitanika odgovara da želi (novi) posao. Napredovanje priželjkuje 22% ispitanika, a 11% ispitanika želi poboljšanje poslovanja tvrtke u kojoj trenutno rade. Pokretanje vlastitog posla želja je za 15% ispitanika, a dodatno usavršavanje za njih svega 6%. Dobra je vijest da zadržavanje postojećeg posla želi svega 4% ispitanika, što je značajno manje nego prošle godine kada je to željelo 12% ispitanika, što upućuje na stabilizaciju na tržištu rada.

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.