Share
Tweet
Share
Send to friend

Pravilo 'pisanja unazad'

Moglo bi se pokazati korisnim rješenjem prilikom komunikacije s nadređenim osobama i kolegama.

Pravilo 'pisanja unazad'

Pandemija koronavirusa dovela nas je u situaciju kad mnogi od nas rade od kuće pa većinu komunikacije obavljaju pisanim putem. Što pak može dovesti do neželjenih situacija, samo zato što se u takvom načinu interakcije izgubi bit.

Primjerice, nadređeni vam dodjeli zadatak i rok za njega je tjednima kasnije, zatrpani ste poslom i niste radili nikakve planove za taj zadatak, što je normalno. Ali, nadređeni kao nadređeni, u raznim trenucima mogu se ponašati nepredvidivo i odjednom nekom večernjom porukom izraze znatiželju oko tog zadatka o kojem vi još ni ne razmišljate.

Umjesto da vas ponesu emocije, iskoristite emocionalnu inteligenciju i zamijenite uloge. Na taj način sebe ćete spriječiti reći što ne želite u konačnici, a drugu stranu ćete lakše dovesti do situacije u kojoj vas potpuno razumiju, piše ICT buisness.

Postoje tri jednostavna trika za to i donosimo ih u nastavku ovog teksta pa možda pomogne kad se nađete u nezgodnim situacijama. Odnosno, onima koje se "na prvu" čine nezgodnima. Dakle, glavna stvar je pokušati vidjeti sebe tuđim očima. Ili, bolje rečeno, vidjeti napisano tuđim očima, iz njihove perspektive.

1. Ako pišete odgovor na poruku, prvo napišite da ne možete odmah odgovoriti. I zatim čekajte. Naime, na taj način pošiljatelj se neće brinuti da niste vidjeli poruku ili da ga ignorirate, a vi dobivate na vremenu. Najbolje je pričekati nekoliko sati, pa čak i jedan dan.

2. Napišite poruku i postavite je u draft. Na taj način možete napraviti izmjene, koje ćete svakako željeti napraviti jer prva poruka sigurno će se temeljiti na emocijama. I ta poruka će biti prilika za "ispucati se". Sve je lakše nakon tog.

3. U konačnici, razmislite jeste li napisali previše, je li poruka previše zbunjujuća, izaziva li potrebu za dodatnim pitanjima, može li se što krivo shvatiti, zvučite li ljutito, očajno ili previše emotivno... Naravno, pitajte bliske osobe što misle i "polirajte" poruku koliko god treba.

Izvor: Ict business

 

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.