Hrvatska Vlada je najavila da se cijene plina i struje za kućanstva, unatoč njihovom divljanju na tržištu, neće povećavati do 1. travnja
Ne smiruje se energetska kriza koja je u Europi ove jeseni uzrokovala rast cijene plina i električne energije.
Vlasti u članicama Europske unije traže različite načine kako da ograniče ta poskupljenja da bi ublažile udarac na poduzeća i građane koji su pogođeni sve višom inflacijom. Međutim, vlasti u tome samo djelomice uspijevaju, a cijene energenata na tržištu nastavljaju divljati, piše Novi list.
Cijena plina na europskom tržištu je i dalje je barem šest puta viša nego prije godinu dana i iznosi oko 1.250 dolara za tisuću prostornih metara, prema referentnoj nizozemskoj burzi.
Još prošlog utorka plin se prodavao za 2.150 dolara, po najvišoj cijeni u povijesti, deset puta većoj nego prije 12 mjeseci. Također, cijena električne energije na europskom tržištu također je barem šest puta viša nego početkom godine i kreće se od 300 do 350 eura po megavatsatu.
Dio hrvatskoga gospodarstva već je pogođen višim cijenama električne energije jer je HEP od listopada za 40 posto poskupio struju za poduzeća kojima s istekli ugovori s tim opskrbljivačem.
Slične muke proživljavaju poduzeća u cijeloj Europskoj uniji, gdje zbog skuplje energije i sirovina rastu proizvođačke cijene te guraju inflaciju uvis. Zbog nesređenog stanja na tržištu, plin i električna energija za kućanstva posvuda će poskupjeti.
Nema povećanja cijena do 1. travnja
Hrvatska Vlada je najavila da se cijene plina i struje za kućanstva, unatoč njihovom divljanju na tržištu, neće povećavati do 1. travnja.
Kako bi ublažila udarac poskupljenja struje na opskrbljivače električnom energijom, država je ovih dana donijela uredbu prema kojoj opskrbljivači poput HEP-a mogu više struje kupovati od proizvođača obnovljive energije koja je sada jeftinija od one na europskom tržištu.
Tako je Vlada poskupljenje struje odgodila za tri mjeseca, piše Novi list.
Zasad je izvjesno da će od 1. travnja građani više račune za električnu energiju plaćati i zbog poskupljenja mrežarine i prijenosa energije, koje je ovih dana odobrila HERA.
Kućanstva s prosječnom potrošnjom električne energije od 300 kilovatsati mjesečno trebala bi za mrežarinu dobiti račun veći za barem 4 posto, prema procjeni specijaliziranog portala Energetika-net.
Na skuplju mrežarinu, naravno, zaračunat će se i viša cijena struje, u još nepoznatom iznosu. Ne zna se ni koliko će poskupjeti plin.
Izvor: RTL