Prema posljednjim procjenama u Hrvatskoj nedostaje 10.000 do 15.000 radnika u turizmu
U posljednja dva mjeseca, plaće sezonskih radnika postale su goruća tema na domaćim portalima, ali i Facebook grupama. Koliko je prikladno platiti radnike, a koliko ne, čini se da nitko više nije siguran. Prije nešto manje od mjesec dana objavili smo kako čistačice za svoj rad traže i do 100 kuna po satu, a sada se na društvenim mrežama pojavio oglas u kojem poslodavac iz Dalmacije osobi za pečenje palačinki nudi 10.000 kuna mjesečno.
Naravno, i ova je vijest izazvala lavinu komentara na društvenim mrežama, a najveći dio njih vezan je uz nepovoljne radne uvijete s kojima se djelatnici, za vrijeme ljetnih mjeseci, susreću. Tako je jedan čitatelj napisao kako će ovoj osobi radno vrijeme biti "od jutra do sutra" dok je drugi prokomentirao kako se tek sada vidi koliko radnika nedostaje i na što su sve ugostitelji spremni.
No, nisu svi komentari negativni. Mnogi čitatelji se slažu kako takva cijena nije napuhana s obzirom da je mjesto rada na plaži.
"Ne znam, pa zar je to astronomska plaća za rad od 10 do 12 sati dnevno bez slobodnog dana" - komentirao je jedan čitatelj.
Drugi, pak, je dodao kako je plaća i od 15.000 kuna prikladna za sezonskog radnika s obzirom da oni često rade bez slobodnih dana i više od 8 sati dnevno. Na njegov komentar nadovezao se još jedan čitatelj koji smatra kako bi se prekovremeni sati trebali dodatno platiti.
Nedostaje nam više od 10.000 radnika
Prema posljednjim procjenama u Hrvatskoj nedostaje 10.000 do 15.000 radnika u turizmu zbog čega brojni ugostitelji i hotelijeri spas traže u stranim zemljama. Da smo u potrazi za dodadnom radnom snagom odavno prešli granice Balkana pokazuje i sve veći broj radnika iz Azije. Otkako je Hrvatska ušla u Europsku uniju 2013., više od 250.000 Hrvata otišlo je iz zemlje u potrazi za boljim životom u Njemačkoj, Austriji ili Irskoj. Hrvatska je prošle godine ukinula kvote za strane radnike primivši najviše radnike iz susjednih balkanskih zemalja koje nisu u EU-u te Azije. Do lipnja izdala je više od 51.000 radnih dozvola za strance, većinom u građevinskom sektoru te ugostiteljstvu i turizmu. To je gotovo dva puta više nego u istom razdoblju 2021., a očekuje se da će ove godine biti izdano gotovo 100.000 dozvola.