Naši, domicilni radnici, koji su najbolji promotor našeg turizma, ostvaruju pravo na plaću koja nije ekvivalent uloženom radu.
Zbog izuzetno teških i neizdrživih uvjeta rada u turizmu, idućih godina imat ćemo još većih problema s nedostatkom radnika, a Hrvatska će postati samo jedna od prosječnih turističkih destinacija na svjetskoj turističkoj karti. Upozorila je na to Marina Cvitić, predsjednica Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije, napominjući da su, unatoč tome što nema dovoljno radnika, svi objekti otvoreni tako da zaposleni moraju raditi bez slobodnog dana, po 12 i više sati dnevno, odnosno znatno više od 60 sati, čak do 80 sati tjedno.
- Zbog toga su radnici, posebno stalni i dugogodišnji iskusni i kvalitetni sezonski radnici, umorni i iscrpljeni. Rade dnevno na više mjesta rada, uskaču na razne poslove, dvokratno, trokratno, a nerijetko u kontinuitetu po 16 sati. Unatoč tome što su se ove godine plaće povećale u odnosu na prethodne dvije godine, ta plaća zbog galopirajuće inflacije nije adekvatna uloženom trudu i radu. Nažalost, neki poslodavci u takvom režimu rada, često bez dnevnog odmora, bez tjednog odmora, ne vide nikakav problem, a kada se radnik požali na takve uvjete rada, proglašavaju ih neradnicima, nespremnim na izazove i s ograničenim kapacitetima. I takva je situacija u gotovo svim turističkim kompanijama od sjevera do juga, istakla je Cvitić. Ukazala je i na činjenicu kako sve manje domicilnih radnika radi u ovoj djelatnosti jer su upravo domicilni radnici diskriminirani, piše Novi list.
– Naši, domicilni radnici, koji su najbolji promotor našeg turizma, ostvaruju pravo na plaću koja nije ekvivalent uloženom radu. Radnici kojima poslodavac osigurava smještaj, imaju besplatan smještaj, besplatna tri obroka dnevno, besplatno pranje radne odjeće i plaću nerijetko veću u odnosu na domicilnog radnika, pa čak i stalnog radnika, dodala je Cvitić, navodeći kako poslodavci sve domaće radnike trebaju zaposliti na neodređeno vrijeme ili na stalne sezonske poslove, čime će im se omogućiti da kontinuirano tijekom 12 mjeseci imaju radni odnos, samim time staž i primanja, potom značajno povećati plaće i to ne 5 ili 10 posto, već dvostruko jer toliko ih koštaju strani radnici, radnicima omogućiti kvalitetan smještaj, a došlo je vrijeme da turističke kompanije počnu graditi i stanove za svoje radnike. Vlada kroz zakonska rješenja treba poticati poslodavce da zapošljavaju domaće radnike, da ih zapošljavaju na neodređeno vrijeme, da se porezno rastereti određena naknada za »stanovanje« domicilnim radnicima kako bi se stimuliralo njihovo zapošljavanje.
Na eskalaciju problema s radnom snagom u turizmu jučer su se osvrnuli i u Udruzi poduzetnika u hotelijerstvu Hrvatske. Naime, Bernard Zenzerović, direktor ovog udruženja, kazao je kako će prihodi turističkih tvrtki ove godine, s obzirom na to da im još uvijek fali oko 10.000 radnika, biti 100 milijuna eura niži nego što bi bili da su kompanije ekipirane sukladno potrebama.
– Postoje dva smjera rješavanja situacije. Pokušava se inicirati da se pokušaju aktivirati svi potencijali koje imamo, dakle, omogućiti rad studentima, da više rade umirovljenici, ljudi koji žele dodatni posao. Kad se to napravi, potreban je dio radne snage iz inozemstva, kazao je Zenzerović.