Share
Tweet
Share
Send to friend

Znate li koja je razlika između knjigovođe i računovođe?

Računovodstvo je puno širi koncept koji prikupljene podatke modelira u svrhu izvještavanja, kontroliranja i analiziranja, planiranja i savjetovanja

Znate li koja je razlika između knjigovođe i računovođe?

U poslovnom svijetu često se može čuti fraza: "Knjigovođa mi je samo trošak, ali ga moram imati, pa mi je bitno da je što povoljniji”. No koliko ljudi uistinu poznaje razliku između knjigovođe i računovođe? Svoja iskustava, ali i pojašnjenje pojmova za portal Women in Adria ponudila je osoba koja se svakodnevno susreće s ovim problemom.

“Znanje se dijeljenjem množi”

Dugo sam se protiv toga borila u sebi jer kao ”baš si tašta,” ali s godinama shvatiš da treba stvari nazivati pravim imenom, a ljude educirati jer tko se ne bavi ovim poslom, to stvarno ne može znati dok mu netko ne pojasni. Kako bi rekla jedna moja draga kolegica: “Znanje se dijeljenjem množi.” Često nam se dešavalo kod klijenata, koji su odlučili promijeniti računovodstveni ured i povjeriti nama svoje računovodstveno poslovanje, da vode svoje paralelne evidencije pa onda uspoređuju i traže razliku, a pojma nemaju da to sve mogu brzo i jednostavno dobiti od svog računovodstva.

Mužu, ni dan danas, nisam uspjela pojasniti kako to da je biti računovođa složeniji i odgovorniji posao kad “računovođa samo vodi račune,” a knjigovođa “ipak vodi knjige.” Stali smo na tome da je to sigurno zbog engleskog prijevoda. Knjigovodstvo je ustvari samo jedan dio računovodstva i načelno obuhvaća prikupljanje, razvrstavanje i evidentiranje dokumentacije o povijesnim, tj. nastalim poslovnim događajima.

Trebaju li vam i računovođa i knjigovođa?

Računovodstvo je pak puno širi koncept koji prikupljene podatke modelira u svrhu izvještavanja, kontroliranja i analiziranja, planiranja i savjetovanja te stvaranja kvalitetne podloge za odlučivanje. Pa tako od računovođe možete očekivati razne izvještaje, primjerice obvezne izvještaje “za državu,” ali i razne interne management izvještaje poput mjesečnog RDG-a, bilance, izvještaja o novčanom toku), izračune raznih financijskih pokazatelja, izradu poslovnih planova, razne izračune poput izračuna je li za vas isplativiji operativni ili financijski leasing, savjete kako optimizirati plaćanje poreza, kako iskoristiti sve neoporezive troškove i sl., praćenje zakona, novosti i promjena o kojima ćete pravovremeno biti obaviješteni i još mnogo toga..

Dakle, ugrubo bismo mogli zaključiti da jedno bez drugog ne funkcionira, ali je knjigovodstvo puni uži pojam i okrenuto je u prošlost dok se računovodstvo fokusira na budućnost. Iako često i knjigovođe/računovođe brkaju ove pojmove i sama etimolgija zaista nije bitna, za poduzetnike je jako bitno znati pruža li njihov poslovni partner samo knjigovodstvene usluge ili i računovodstvene jer će o tome ovisiti i razina podrške koju poduzetnici mogu očekivati od svog knjigovodstvenog/računovodstvenog ureda.

A možda i ogromne razlike u cijenama knjigovodstvenih/računovodstvenih usluga postanu poduzetnicima jasnije i razumljivije, te im olakšaju izbor. Jer kao i u svakoj drugoj djelatnosti, morali bismo uvijek imati na umu onu staru poslovicu “koliko para, toliko muzike” i uzeti u obzir da postoje razlike u znanju, iskustvu i vještinama koje će itekako utjecati na razinu i kvalitetu usluge.

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.