Share
Tweet
Share
Send to friend

Jesu li vaše financije na ’stabilnijim nogama' nego što mislite?

Kako biste poboljšali svoj odnos s novcem, važno je procijeniti obavljate li stvari kako treba.

Jesu li vaše financije na ’stabilnijim nogama' nego što mislite?

Provjerite Za svakoga tko je opterećen dugovima, bori se s lošim načinom života i opterećen je trenutačnim stanjem inflacije, previše je lako osjetiti da su vam financije u neredu. Možda vas muči tjeskoba i pretpostavljate da loše upravljate novcem.

Ali kada živimo u stanju tjeskobe, donosimo lošije financijske odluke. Kako biste poboljšali svoj odnos s novcem, važno je procijeniti obavljate li stvari kako treba.

Imate proračun

Ako imate proračun, već bolje upravljate svojim novcem od većine ljudi. Naravno, imati budžet i pridržavati se budžeta dvije su različite stvari. Ipak, ako ste napravili barem jedan, učinili ste ključni prvi korak da budete svjesni kako vam stoje financije.

Ako još nemate proračun, možda je ovo vaš znak da ga sada napravite.

Opet, ovdje se ne mora raditi o postavljanju strogih pravila za sebe – radi se o razumijevanju vaših navika potrošnje i postavljanju financijskih ciljeva.
Postoji mnogo različitih metoda proračuna koje možete isprobati kako biste odredili najbolji način upravljanja svojim novcem. Popularna opcija za isprobavanje je metoda 50/20/30, ali u konačnici, najbolji proračun je onaj koji vam odgovara. Evo našeg vodiča za početak vašeg proračuna, piše Lifehacker, a prenosi N1.

Točno znate kamo ide vaš novac

Čak i ako se osjećate zabrinuti zbog svojih navika trošenja, važno je znati koje su to navike trošenja. Biti nesvjestan kamo odlazi vaš novac glavni je problem za vaše financije.

Kako biste bili savjesniji potrošač, počnite tako da pogledate svoj bankovni izvod za najmanje zadnjih 90 dana. Nakon što pregledate svoju potrošnju, vjerojatno ćete otkriti područja u kojima možete smanjiti, kao i područja za koja niste ni bili svjesni da uzalud trošite novac.

Znate koliko iznosi vaš dug

Slično kao što znate kamo ide vaš novac, također je ključno znati koliko novca dugujete. Ne želite živjeti u strahu i ostati u neznanju kada je u pitanju vaš dug.

Imate fond za hitne slučajeve

Početni fond za hitne slučajeve ili fond za “crne dane” iznosi otprilike jednu mjesečnu plaću plus odbitak od osiguranja. Ako ste uštedjeli taj iznos – i ne morate ga uložiti da biste platili račune – tada ste poduzeli važan korak kako biste sebi osigurali sigurniju financijsku budućnost.

Nastavite graditi svoj fond za hitne slučajeve kako biste došli do točke u kojoj vas može pokrivati šest mjeseci ili dulje. Ako je moguće, pratite koliko štedite i pobrinite se da ona raste s vašom zaradom.

Vaš odnos prema novcu vas ne koči

Ako neprestano osjećate grižnju savjesti, osjećate se nesposobnim za donošenje odluka i neprestano gubite san zbog novca, nešto morate promijeniti. Kada ste uvjereni da trošite samo na stvari koje volite, a ne rasipate novac na stvari koje ne volite, donosit ćete mnogo bolje financijske odluke za sebe.
Omalovažavanje samog sebe zbog svojih novčanih navika može se vratiti u obliku donošenja odluka temeljenih na strahu.

Može vam pomoći smanjiti i proslaviti snagu svojih osobnih financija kako biste imali samopouzdanja da nastavite donositi pametnije financijske odluke.

Izvor: N1

 

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.