Hrvatska udruga poslodavaca i Savez samostalnih sindikata Hrvatske poduzet će sve da spriječe ministra zdravstva Nevena Ljubičića u nakani da reformira sustav bolovanja dužih od 42 dana tako da taj trošak prebaci s tereta države na teret poslodavca.
Navodno je takav ministrov stav podgrijala sve praznija državna blagajna, a presudili su kontinuirani pritisci MMF-a i Svjetske banke da Vlada krene u odlučnije rezanje troškova u zdravstvenom sustavu s čime se uvelike kasni.
Radi se o svoti od 1,5 milijardi kuna. Samo prevaljivanje ovog tereta na poslodavce nije nikakva reforma. - ljuti se glavni ravnatelj HUP-a Đuro Popijač te nastavlja: Država nije ništa učinila u pogledu redukcije troškova unutar sustava. Reforma zdravstva je tema kojoj treba ozbiljan i otvoren dijalog s nositeljima gospodarskog sustava. Poslodavci imaju važnijih poslova nego da se umjesto države bave opravdanošću zdravstvenog sustava, kao što bi bio slučaj da se reforma provede.
Popijača dodatno ljuti i to što se i ovaj put EU poteže kao argument ili alibi samo onda kada nekome u Hrvatskoj to odgovara. Tek kada postignemo standarde i uvjete poslovanja kakvi su u EU, možemo tako razgovarati. Podignimo, znači, zdravstvo na razinu EU pa budimo kompatibilni i komparativni. - uzvraća Popijač ministru Ljubičiću.
Dušanka Marinković Drača, članica Predsjedništva SSSH-a, jednako je kao i Popijač, revoltirana: Prebacivati duža bolovanja na teret poslodavca znači dodatno mu povećati troškove, smanjiti konkurentnost na tržištu i posljedično prava zaposlenih. Poslodavci bi vršili pritisak na radnike da skrate bolovanje kako im ne bi bili teret. To bi onda značilo da bi oni radnici čije je bolovanje u toliko dužem trajanju opravdano bili prinuđeni vraćati se ranije na rad i dodatno ugrožavati svoje zdravlje.
U sindikatima zaključuju kako poslodavac nije taj koji odobrava bolovanja, ni kraća ni duža, pa ako ne može utjecati na dužinu bolovanja, onda ne može ni snositi rizik njegova trajanja.
(T.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik