Čak 20 milijardi eura potencijal je hrvatskog intelektualnog kapitala. Procjenjuje tako Leif Edvinsson, jedan od začetnika intelektualnog kapitala u svijetu i ističe kako Hrvatska ima sve preduvjete da postane "zemlja intelektualnog kapitala".
Međutim, primijenjeno znanje koje stvara novu vrijednost i plasira se na tržište, u našoj je zemlji u povojima. Intelektualni kapital koristi se tek 2-3% iako upravo u tom segmentu stručnjaci vide prosperitet Hrvatske, a ne u bitci na međunarodnom financijskom tržištu.
No, da bi se to dogodilo, trebalo bi doći do promjene u svijesti ovdašnjih ljudi. Zatim bi trebalo promijeniti industrijski način razmišljanja koji donosi kratkoročne rezultate i vratiti se bogatom intelektualnom nasljeđu, posvetiti se inovatorima i općenito ulagati u ekonomiju znanja. Socijalna inteligencija tad će se razvijati na zdravijoj podlozi i stvoriti potpuno novi tip hrvatskog društva. - poručuje Edvinsson, profesor intelektualnog kapitala, i najavljuje pokretanje ljetne škole o socijalnoj inteligenciji, u Dubrovniku iduće godine.
Za otkrivanje i razvoj intelektualnog kapitala hrvatsko gospodarstvo pokazuje mnogo veći interes nego politika. I hrvatski stručnjaci tog područja potvrđuju kako imamo što ponuditi u ekonomiji znanja, samo je pitanje koliko se to želi prihvatiti i razvijati.
Ako se npr. u 4-5 godina dvostruko smanji vrijeme gradnje broda u Uljaniku, zar to nije sjajan pokazatelj zašto vrijedi ulagati u intelektualni kapital. - istaknuo je dr. Ante Pulić, dosadašnji predsjednik Zajednice za unapređenje intelektualnog kapitala Hrvatske gospodarske komore na jučerašnjoj sjednici Zajednice. Na toj ga je funkciji jučer zamijenio dr. Klaudio Tominović koji jedinu šansu za hrvatski napredak vidi upravo u domaćem intelektualnom kapitalu.
Svaka tvrtka raspolaže znanjem, sposobnostima i prepoznatljivostima koje se mogu pretvoriti u vrijednost na tržištu. Vrijeme je da se tim resursima počne mudro upravljati jer mogu pridonijeti konkurentnoj prednosti, podizanju produktivnosti i povećanju tržišne vrijednosti.- upozorio je Tominović i poručio kako će hrvatski resursi za 20 godina biti značajniji od nafte.
(T.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik