Kako bi se povećala konkurentnost hrvatskog gospodarstva, te potaknulo brže i lakše zapošljavanje, hrvatski poslodavci smatraju da je nužno ponovno mijenjati Zakon o radu (ZOR).
Fleksibilizacija radnih odnosa, smatraju oni, u interesu je gospodarstva, ali, ne kriju, i njih samih. Poslodavci tako smatraju kako ih ponajviše ograničava zakonska zaštita radnika pri otkazu, da je sam postupak otkazivanja prilično nemaran, kao i navođenje razloga pri otkazu.
Kako kaže direktor Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) Đuro Popijač, poslodavci ne bježe od kvalitetnih i marljivih radnika, ali kad uoče ljenivca smatraju da mu imaju pravo dati otkaz, a ne mogu zbog prava koje iz Zakona proizlaze te smatra da definiciju otkaza treba prije svega pojednostavniti.
Sindikati takav prijedlog odbacuju jer smatraju kako će jednostavniji postupak otkazivanja dati prostora ne samo za iskorištavanje radnika, već i za aktivnu zloporabu zakonskih mjera.
Dosta su, kažu, išli na ruku poslodavcima kada su prihvatili mjere o radu na određeno vrijeme. Iako je takav rad u ZOR-u jasno definiran kao iznimka, upozoravaju kako je više od 80% svih ugovora o radu u posljednjih godinu dana sklopljeno na određeno.
Isti stav dijeli i Vesna Dejanović, predsjednica Saveza samostalnih sindikata Hrvatske. Kaže kako su i zadnje izmjene zakona donesene s tezom fleksibilizacije tržišta rada i poticanja zapošljavanja, a završile su zloupotrebom ugovora o radu na neodređeno vrijeme.
Trebalo bi napraviti stručnu analizu učinka dosadašnjih izmjena i dopuna ZOR-a, da se vidi kako su promjene utjecale na tržište rada.
(T.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik