S radom na crno i neplaćanjem poreza i doprinosa bori se gotovo svaka država. Hrvatski je sabor nakon višegodišnjeg traženja modela i brojnih predloženih mjera sredinom listopada prihvatio amandman Hrvatske obrtničke komore koji bi trebao omogućiti učinkovitije suzbijanje rada na crno.
U predloženom amandmanu stoji: Ako inspektor utvrdi da postoji osnovana sumnja da se u stanu ili drugom prostoru obavlja određena djelatnost bez odobrenja nadležnog tijela, bez odlaganja će zatražiti od sudbenog tijela da po hitnom postupku izda pisani nalog za pretragu stana ili drugih prostora te zapljenu sredstava, predmeta i dokumentacije koji služe obavljanju neregistrirane djelatnosti. Nadležno sudbeno tijelo će zahtjev riješiti u roku od 24 sata.
Sabor je prihvaćanjem ovog amandmana propisao iznimku prema kojoj samo sud, na traženje inspektora, može obrazloženim pisanim nalogom odrediti da se pretraži dom ili drugi prostor, uvažavajući na taj način ustavno načelo o nepovredivosti doma.
Branka Tissot-Tkalić, savjetnica za suradnju s Vladom i Saborom u HOK-u ističe da očekuju da se rad na crno prestane identificirati s obrtom, zatim promptnu i koordiniranu akciju inspektorata i pravosuđa s izricanjem konkretnih kaznenih mjera, te ažuriranje rada svih službi u sprječavanju rada na crno koje će kontrolirati i velike i male poduzetnike.
Obrtnici godinama ukazuju na nelojalnu konkurenciju, ali Državni inspektorat do sada nije imao ovlasti za ulazak u privatne prostorije, unatoč spoznaji o nelegalnom radu. Sada kada je to omogućeno i broj prijava će zasigurno biti veći.
U inspektoratu naglašavaju da nezakonitog zapošljavanja ima u gotovo svim djelatnostima, posebno u graditeljstvu, trgovini, ugostiteljstvu, i da je broj nezakonitosti u stalnom porastu.
Većina dosad procesuiranih prekršaja odnosila se na nezakonito zapošljavanje, rad stranaca, neisplaćivanje plaća i otpremnina, nezakonit prekovremeni rad i rad noću te neprijavljivanja za mirovinsko i zdravstveno osiguranje.
(V.K.)
Izvor:
Vjesnik