Njemačke tvrtke, unatoč svim jadikovkama, zlogukim prognozama i najavama svih mogućih štednji nove vlade, velikom će većinom i ove godine svojim zaposlenicima isplatiti božićnice.
Ta posebna godišnja isplata je zajamčena tarifnim ugovorima u njemačkom gospodarstvu. Za ovaj Božić dvije trećine njemačkih radnika može računati s tim "poklonom". Pomalo iznenađuje da je taj postotak tako visok: naime, u gospodarski teškim vremenima, a u Njemačkoj se godinama priča samo o tome kako je slab konjunkturni rast, poduzeća imaju pravo zaposlenima odbiti isplatiti božićnice.
Gotovo 20 milijuna radnika ove se godine osobito raduje skorom Božiću. Na njihove bankovne račune u ovom prosincu neće "sjesti" samo uobičajena mjesečna plaća, već i dodatni bonus, božićnica.
Pravo na ekstra-poklon, radnicima je osigurao uspjeh na tarifnim pregovorima s poslodavcima. Visina božićnice doduše, kako kaže Hagen Lesch iz Instituta njemačkog gospodarstva u Kölnu, ovisi o branši u kojoj se isplaćuje: Ona se kreće između pune mjesečne plaće kao na primjer kod banaka ili opskrbljivača energijom, pa do razine koja se isplaćuje u trgovini, a njezin raspon je od 62,5 do 50% mjesečnog primanja, ovisno o tome radi li se o zapadu ili istoku Njemačke. Najgore prolaze građevinari na istoku: njima se božićnica uopće ne isplaćuje.
Na dnu skale ne nalazi se samo njemački građevinski sektor koji itekako pati od lošeg konjunkturnog razvoja, već i osobe zaposlene u hotelijerstvu i gastronomiji, koji u pravilu ne dobivaju ekstra bonus. A ako ga i dobiju onda su sume puno manje od već spomenutih.
U nekim branšama visina bonusa ovisi i o tome koliko je dugo neki radnik zaposlen u tvrtki: U metalnoj industriji imamo primjerice pravilo da radnici nakon pola godine provedene u poduzeću imaju pravo na 25% božićnice, a tek nakon tri godine "pripadnosti" mogu računati da će im biti isplaćeno uobičajenih 55% mjesečne plaće - naglašava Lesh.
(V.K.)
Izvor:
DW