Radnici diljem svijeta, čini se, slažu se u jednoj stvari – svake godine je sve više njih nezadovoljno svojim poslom, a još se veći broj njih ne osjeća ugodno na svom radnom mjestu.
Ovakvi podaci objavljeni u novom istraživanju ekonomista s britanskog sveučilišta Kenta, Francisa Greena, zabrinjavajući su te zahtijevaju ozbiljna istraživanja uzroka i posljedica takvog stanja u svjetskom društvenom poretku.
U Velikoj Britaniji, postotak radnika koji su izjavili da su potpuno zadovoljni svojim poslom, pao je sa 23% ispitanih 1992. g. na tek 14% u 2001. godini.
U SAD-u, od sredine 70-tih do 90-tih, također je zabilježen trend pada zadovoljstva radnika. Međutim, od onda, SAD bilježi lagano poboljšanje radničkog osjećaja sreće. Tako se 2004. godine čak 51% Amerikanaca izjasnilo vrlo zadovoljnim radnim mjestom i uvjetima.
Uočene razlike europskih i američkih kolega mogle bi biti posljedica boljih američkih radnih uvjeta koji domaće radnike drže dalje od sindikata.
Američki šefovi su, suočeni sa razvojem novih kompjutorskih metoda nadgledanja, boljom komunikacijom i menadžerskim vještinama, uspjeli održati visoku razinu radničkog zalaganja u kompanijama, što uvelike određuje radnikov individualni osjećaj pripadnosti i sreće.
Desetljeća istraživanja psihologa i biheviorista pokazala su da faktori poput sigurnosti radnog mjesta, plaća i povlastica snažnije djeluju na osjećaj radnikova zadovoljstva od njegove percepcije radnog okoliša u koju spadaju razina kontrole, pritiska, te osjećaj društvene izolacije od kolega.
(T.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik