Prijedlog novog zakona o trgovini, posebno dio koji se tiče (ne)rada nedjeljom, podijelio je kako hrvatske građane i sindikate, tako i gospodarstvenike, a na adresu predlagača zakona, Ministarstvo gospodarstva, svakodnevno stižu brojne primjedbe.
U Agrokoru, premda u sklopu koncerna imaju Konzum, najveći hrvatski trgovački lanac, naglašavaju kako novi zakon neće donijeti negativan efekt na zapošljavanje, ali prateće službe (komunalne djelatnosti, odvoz smeća i sl.) nedjeljom nisu dobro organizirane pa to, osim što otežava rad, poskupljuje i troškove rada nedjeljom. Stoga u Agorokoru zaključuju kako će zabrana rada nedjeljom donijeti uštede u troškovima svake trgovine jer je rad nedjeljom iznimno skup, posebno za poslodavce koji ispunjavaju sve obveze preuzete iz kolektivnog ugovora.
Međutim, nije, nevažno, tvrde, kako i najveći broj susjednih zemalja ne radi ili uvodi zakone koji zabranjuju rad nedjeljom. S druge strane, u Magmi smatraju kako se ovim prijedlogom zakona vrijeđa pravo na slobodu poduzetništva, koje je definirano i Ustavom RH. Postiže se suprotan učinak jer se isplativost investicija, opravdanost ulaganje te stabilnost pravnog poretka čini upitnim, zbog mogućih trajnih promjena na tržištu, kao što su smanjenje prometa, otpuštanja radnika, pad kvalitete robe na tržištu RH uz istodobni rast cijena te nepovoljan efekt na buduće investicijske procese u zemlji.
Podosta primjedbi stiže i zbog prijedloga radnog vremena od ponedjeljka do subote, od 6 do 20 sati jer se u praksi pokazalo kako hrvatskim potrošačima odgovara radno vrijeme do 21 sat.
U Dalmaciji također smatraju da bi turističku sezonu trebalo smatrati od 1. lipnja do 1. listopada, a ne samo do 1. rujna. Unatoč brojnim primjedbama na nedorečenost zakona, Vlada će, pretpostavlja se, inzistirati da se on nađe na dnevnom redu već idućeg tjedna.
(V.K.)
Izvor:
Večernji list