Tvrtka Selectio d.o.o. za upravljanje ljudskim resursima u suradnji s portalom MojPosao, centralnim mjestom hrvatskog tržišta rada i Hrvatskom udrugom poslodavaca (HUP) ispitao je stavove javnosti i spremnost hrvatskih građana na promjenu prebivališta zbog posla. Istraživanje je provedeno na uzorku od tristotinjak ispitanika tijekom prosinca 2005., a rezultati pokazuju kako je 79% ispitanika spremno promijeniti mjesto prebivališta zbog bolje poslovne prilike dok je 43% spremno preseliti zbog obavljanja istog posla, za istog poslodavca u drugom gradu.
Najspremniji na preseljenje zbog boljeg posla su stanovnici:
Razlike u spremnosti na preseljenju ovisno o obrazovanju ispitanika nisu značajne. Fakultetski obrazovani ispitanici pristali bi na preseljenje u jednakoj mjeri kao i ispitanici sa završenom srednjom školom.
Ispitanici s vrlo visokim primanjima najmanje skloni promjeni radnog mjesta zbog zadržavanja posla (27%). S druge strane, najmanje plaćeni sudionici s primanjima do 2.000 kuna u 50% slučajeva pristaju na preseljenje, a ostali su neodlučni, no nema odbijanja.
Unutar RH najprivlačnije županije za preseljenje su redom: 10% Istarska, 9,8% Grad Zagreb, 9,2% Zagrebačka, 7,7% Primorsko-goranska, 7,4% Splitsko-dalmatinska.
Najmanje privlačne su: 2,1% Virovitičko-podravska, 2,2% Sisačko-moslavačka, 2,2% Požeško-slavonska, 2,4% Ličko-senjska, 2,4% Brodsko-posavska županija.
Glavni razlozi preseljenja koje ispitanici navode su:
Osim povišice izražene u postotku plaće, ispitano je koliku bi jednokratnu financijsku naknadu sudionici tražili od poslodavaca u slučaju preseljenja. Ispitanici su navodili vrlo širok raspon iznosa, od minimalno 20.000 pa do 1.000.0000 kuna. Najčešće se navodi iznos od 100.000 kuna (19%).
Novac dobiven kao naknadu za preseljenje ispitanici bi iskoristili: