Industrija informatičke tehnologije (IT) iz godine u godinu razvija nove tehnologije i bilježi visok postotak rasta. Primjena novih tehnologija zahtijeva i sve veći broj informatičkih stručnjaka, čiji je manjak prisutan na europskom, ali i na hrvatskom tržištu.
Istraživanja pokazuju kako će se u idućim godinama Europa suočiti s ozbiljnim nedostatkom kvalitetnog informatičkog kadra, bez obzira na potragu i zapošljavanje stručnjaka iz drugih zemalja, jer se i dalje bilježi proizvodnja i otvaranje većeg broja radnih mjesta nego što je IT radnika.
Rezultati istraživanja provedenog prošle godine pokazuju kako je nešto više od 9% tvrtki imalo predviđena sredstva za daljnje informatičko školovanje radnika, no čak 60% planira povećati proračun upravo u tu svrhu tijekom ove godine.
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta pokrenulo je akciju s ciljem edukacije nastavnika. Svi će osnovnoškolski i srednjoškolski nastavnici morati položiti ispit kako bi dobili ECDL (European Computer Driving Licence) certifikat, koji predstavlja osnovno poznavanje informacijske tehnologije, a postoje naznake da će istu obvezu uskoro imati i svi državni službenici.
No plaće su daleko ispod zapadnoeuropskih, tako da mnogi školovani informatičari posao pronalaze u inozemstvu. Osim formalnog obrazovanja, IT zahtijeva i specijalizirane centre koji će omogućiti stjecanje industrijskih certifikata i pružati jedan fleksibilniji oblik školovanja od fakulteta. Taj je oblik edukacije namijenjen prije svega informatičkim profesionalcima.
Gotovo svi renomirani predstavnici IT-a prisutni su i na našem tržištu. Najrazvijeniji od njih je Microsoft Official Curriculum, a tu su još Algebra, Oracle, IBM te KingICT.
(V.K.)
Izvor:
Vjesnik