Njemačko ograničenje u vidu obvezne dodjele viza radnicima izvan Europske unije koje zapošljavaju europske kompanije u sektoru usluga nezakonito je, presudio je u četvrtak Europski sud pravde.
Njemački parlament prošle godine usvojio je zakon po kojem državljani zemalja izvan okvira EU, koje u Njemačku šalju europske kompanije u sektoru usluga, moraju dokazati da su radili za tu kompaniju najmanje godinu dana prije angažmana u toj zemlji.
Navedeni zakon predstavlja povredu jedne od temeljnih sloboda, zajamčenih Poveljom o utemeljenju Europske unije, presudio je sud.
Sud zaključuje da je Njemačka prekršila odredbe o slobodi pružanja usluga - navodi se u službenom priopćenju.
U odgovarajućoj okružnici Berlin je od njemačkih diplomatskih misija u trećim zemljama tražio da unaprijed provjere između ostalog i je li radnik bio zaposlen u kompaniji koja ga namjerava poslati u Njemačku najmanje godinu dana ranije.
Berlin je zaoštrio propise nakon prošlogodišnjeg skandala oko labave politike dodjele viza za mandata bivšeg ministra vanjskih poslova Joschke Fischera, koja je po mišljenju kritičara pokrenula doseljenički val, pri čemu je posebno prednjačila Ukrajina.
Europski sud odbacio je tvrdnju Berlina da je zahtjev za dodjelom viza državljanima trećih zemalja trebao zaštititi radnike i funkcionirati kao osiguranje od "socijalnog dampinga".
(Hina)