Ulaskom u 2006., državni službenici i namještenici, koji sačinjavaju 25% ukupne španjolske radne snage, primorani su nastaviti život bez navike koja je karakterizirala španjolsku svakodnevnicu tijekom stoljeća.
Umjesto uobičajena dva ili tri slobodna sata, predviđena za obiteljski ručak i kratki san (popularnu siestu), birokrati će na raspolaganju imati samo jedan sat pauze.
Jordi Sevilla, ministar javne uprave, izjavio je kako se ovom odlukom planiraju unaprijediti obiteljski odnosi i uskladiti španjolski radni dan s europskim.
Nova pravila primjenjivat će se ispočetka "samo" na 2,4 milijuna radnika, ali ministar drži kako je to vrlo pozitivna smjernica, koja će predstavljati primjer ostalim sektorima i institucijama.
Do sada su državni službenici radili od 9 do 14 sati, uzimali dvosatnu pauzu za ručak i odmor, te se vraćali na posao u 16.30 kako bi odradili još tri sata.
Ignacio Buqueras y Bach, predsjednik Fundación Independiente, istraživačke organizacije iz Madrida, koja lobira za skraćenje radnog dana, ističe kako je tradicionalna radna shema otežavala zaposlenim roditeljima da usklade svoje karijere s odgajanjem djece, a većim je dijelom i nekompatibilna s rastućom španjolskom integracijom u modernu europsku ekonomiju.
Novim zakonom, španjolska ministarstva će raditi do 18 sati, uz spomenutu jednosatnu pauzu.
Mnogi radnici smatraju kako su duge pauze za ručak korisne za sklapanje novih poslova, potpisivanje ugovora i za brainstorming s kolegama u opuštenijoj atmosferi od uredske.
Pobornici sieste naglašavaju kako duža pauza radnicima također daje potrebno vrijeme za odmor i "punjenje baterija", omogućujući im da se poslijepodne vrate na posao osvježeni i motivirani.
Sindikati, kao i mnogi obični Španjolci, protive se novom zakonu. Smatraju da im globalizacija uzima previše. Korida je već dugo pod pritiskom svjetske javnosti, a bez sieste Španjolci će ranije odlaziti na počinak te manje plesati flamenco.
(T.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik