Tijekom 2005. godine MojPosao je proveo niz istraživanja o aktualnim pitanjima koja se tiču tržišta rada. Presjek svih istraživanja rezultira jedinstvenim uvidom u tržište rada u Republici Hrvatskoj.
Dobiveni rezultati istraživanja otkrili su nam visinu plaća po profesijama, ponudu i potražnju na tržištu rada, važnost profesionalne edukacije i edukativnih potreba te za kakve poslodavce volimo raditi. Doznali smo da Hrvatima plaća nije najvažnija odrednica zadovoljstva poslom, kakvi su Hrvatski manageri i kako prolaze žene na tržištu rada. Otkrili smo i najsretnija zanimanja, kolike božićnice očekujemo, što javnost misli o radu nedjeljom te koliko smo se spremni seliti zbog (boljeg) posla i pod kojim uvjetima.
Poslodavci prvog izbora
Istraživanjem "Poslodavci prvog izbora" saznali smo koji su najatraktivniji poslodavci za hrvatske posloprimce.
Dvije najpoželjnije su telekomunikacijske tvrtke (T-HT i VipNet), a među prvih 10 dominiraju banke. Vrlo visoko su pozicionirane i Agrokor, INA, Pliva, Micorosoft, Coca Cola, HEP i Ericsson. Ipak, zbroje li se svi koji su za poslodavca prvog izbora odabrali različita tijela državne i lokalne uprave, slijedi kako je najpoželjniji poslodavac i dalje – država:
Poslodavci prvog izbora
1.državna i gradska uprava2.T-HT (T-Com, T-Mobile)
3.VIPNet
4.Agrokor, uključujući Konzum
5.PBZ
6.RBA
7.INA
8.Zagrebačka banka
9.Pliva
10.Microsoft
11.Siemens
12.Coca Cola
13.Hypo Alpe-Adria-Bank
14.HEP
15.Erste & Steiermärkische banka
16.Ericsson Nikola Tesla
17.Adris grupa
18.Lura
19.Podravka
20.HNB
Uspoređujući razloge atraktivnosti "države" kao poslodavca prvog izbora i vodećih privatnih tvrtki (Coca-Cola, Microsoft, Siemens, VipNet) pokazalo se kako je sigurnost radnog mjesta najvažniji razlog atraktivnosti "države" sa čak 51%, dok za privatne tvrtke sigurnost radnog mjesta gotovo nije bitna (4%). Atraktivnost privatnih tvrtki prvenstveno se krije u visini plaće i ostalim materijalnim beneficijama (33%), napretku u struci, vodstvu u gospodarskom sektoru i harmoničnim radnim odnosima.
U istraživanju je sudjelovalo preko 1800 ispitanika.
Struktura ponude i potražnje na tržištu rada
Gotovo svi poslodavci u Hrvatskoj koriste MojPosao kao glavni regrutacijski kanal. Stoga pregled "Ponude i potražnje na hrvatskom tržištu rada u Republici Hrvatskoj u 2005." uzima u obzir najvjerodostojnije konkretne podatke s tržišta rada. Analiza je obuhvatila preko 15.000 oglasa i 10.000 životopisa tijekom 2005.U 2005. godini, ukupna potražnja za radnicima u odnosu na ponudu, bila je najveća u kategoriji "Trgovina, prodaja i marketing". U ukupnom broju oglasa tijekom 2005. čak 30,6% njih, odnosilo se na ovu kategoriju, a od ukupnog broja životopisa, samo 11,2 posto. Stoga indeks ponuda poslova i radnika u ovoj i dalje najdinamičnijoj grani hrvatskog gospodarstva, iznosi 272. Kategorije deficitarnih zanimanja (najveći omjer ponude i potražnje radnih mjesta) bile su i:
Indeks tržišta rada (ITR)
Indeks tržišta rada (ITR) MojPosao računa već gotovo tri godine, anketirajući poslodavce i posloprimce o njihovim očekivanjima na tržištu rada. U studenom 2005. ITR je već četvrti kvartal za redom bio u padu.Iako je podindeks za poslodavce u studenom opet bio u laganom porastu, značajni pad optimizma kod posloprimaca uzrokovao je ukupni pad Indeksa tržišta rada. U studenom je 64,1% posloprimaca smatralo da su im izgledi za nalaženje boljeg posla vrlo dobri, dobri ili osrednji, što je 4,1 p.p. manje u odnosu na treći kvartal 2005. godine, te čak 10,6 p.p. manje u odnosu na drugi kvartal 2005. godine. Prema rezultatima ITR u studenom, 68,5% poslodavaca namjerava povećati broj zaposlenih, što je za čak 8,2 p.p. više u odnosu na kolovoz kada je 60,3% anketiranih tvrtki odgovorilo pozitivno na ovo pitanje.
U studenom, 54,5% poslodavaca smatralo je kako će u idućem razdoblju morati povećavati plaće barem brzinom kojom su ih povećavali u proteklom. Od 68,5% poslodavaca koji će povećati broj zaposlenih u idućih 12 mjeseci, većina će to učiniti zbog rasta poslovanja (66,1%), dok je na drugom mjestu premali broj radnika za postojeće poslovanje (30,4%), nakon čega slijedi restrukturiranje i dr. (3,5%).
Restriktivne odredbe kao zapreke zapošljavanju
Istraživanje "Restriktivne odredbe radnog prava kao zapreke zapošljavanju" ukazalo je na probleme zapošljavanja u Republici Hrvatskoj. Istraživanje je proveo MojPosao u suradnji s Hrvatskom udrugom poslodavaca, a uz pokroviteljstvo CBA Business School.Svrha istraživanja je bila dobiti mišljenje poduzetnika i direktora tvrtki o tome koji su radni propisi prepreka poslovanju na način da otežavaju rast tvrtki i veće zapošljavanje, tj. vidjeti koje su mjere toliko restriktivne, da umjesto da štite radnike, zapravo otežavaju zapošljavanje.
Prema rezultatima, 73% poslodavaca koji su sudjelovali u istraživanju smatra kako je "Otkaz, postupak otkazivanja i definicija otkaznih razloga" značajna zapreka zapošljavanju, a 68% ih smatra kako je "Teret dokazivanja u slučaju spora" značajna prepreka. "Privremeno zapošljavanje - nemogućnost produženja na više od godinu dana" preprekom smatra 65% ispitanika, a 62% "Zaštićene kategorija radnika (velik broj kategorija)".
Slijede ostale kategorije:
Na kakvog ste se zaposlenika spremni kladiti?
Zanimljive rezultate je dalo i istraživanje "Na kakvog ste se zaposlenika spremni kladiti?", provedeno u travnju 2005.Ono pokazuje kako poslodavci misle da hrvatskim zaposlenicima prvenstveno nedostaje proaktivnosti i samoinicijative.
[" target="_blank">[" border=0 alt="Povećajte sliku"> | Grafikon 1. Koja znanja i stavovi nedostaju današnjim zaposlenicima? (za uvećanje kliknite na sliku) |
Prema rezultatima istraživanja, poslodavci su spremni bez puno razmišljanja posao ponuditi osobi s odgovarajućim stavom, a motiviranost, proaktivnost, samoinicijativnost i radna etika osobine su koje poslodavci prepoznaju, cijene i nagrađuju.
Osoba izraženih interpersonalnih vještina (komunikativnost, tolerancija, timski rad) također će biti prepoznata i neki će poslodavci biti spremni "kladiti se" na nju. Vrlo su cijenjeni i vrhunski stručnjaci (znanje je najvažnije!), posebno u velikim tvrtkama gdje vrhunski specijalist u određenom području može u potpunosti doći do izražaja.
Profesionalna edukacija
Čak 77,1% zaposlenih u Hrvatskoj smatra da im je potrebna dodatna edukacija, a da im poslodavci to ne omogućavaju. Konkretno, 42,3% ih se izjasnilo kako im edukacija treba, a "poslodavac ne ulaže ništa", 20,8% smatra da poslodavac ulaže "značajno premalo", a 14,1% da poslodavac "ulaže ponešto premalo". Istraživanje o edukativnim potrebama i ponudi profesionalne edukacije na području Republike Hrvatske provedeno je na uzorku od 1.501 posloprimaca i 45 poslodavaca tijekom rujna i listopada.U troškovima profesionalne edukacije, 83% zaposlenika sudjelovalo bi kad bi poslodavci u istu ulagali više! Štoviše, čak 35,8% zaposlenika bi, sudjelovalo s 50% ili više, dok bi u prosjeku zaposlenici sudjelovali s gotovo trećinom troškova, točnije 31,4%, samo kad bi poslodavac više ulagao u edukaciju.
Sljedeći podaci pokazuju za koje struke poslodavci smatraju da su njihovi zaposlenici "odlično" ili "vrlo dobro" svojim formalnim obrazovanjem osposobljeni za rad:
Ovisi li zadovoljstvo poslom uglavnom o visini plaće?
Rezultati istraživanje o profesionalnoj edukaciji vrlo su zanimljivi u kontekstu istraživanja "Može li se zadovoljstvo platiti?", koje je provedeno na uzorku od gotovo 1.600 ispitanika.Istraživanje ispituje stavove o važnosti pojedinih aspekata posla, o tome kako zaposlenici reagiraju na nezadovoljstvo, jesu li žrtve mobbinga te što očekuju u razvoju svoje karijere.
Prema tom istraživanju svega 7,2% ispitanika je "vrlo zadovoljno", a 28,4% njih "zadovoljno" svojim poslom. "Niti zadovoljno, niti nezadovoljno" je 27,1%, dok je čak 37,4% ispitanika "nezadovoljno" ili "vrlo nezadovoljno" svojim poslom.
Nezadovoljni zaposlenici svoje nezadovoljstvo izražavaju:
[" target="_blank">[" border=0 alt="Povećajte sliku"> | Grafikon 2. Najzastupljeniji elementi mobbinga (za uvećanje kliknite na sliku) |
Nezadovoljan zaposlenik svoju radnu okolinu općenito promatra kroz "sive" naočale te je sklon negativno reagirati na ponašanja poslodavca (pod uvjetom da se ne radi o namjernom zlostavljanju) koje zadovoljan zaposlenik "prašta".
Među najčešćim situacijama zlostavljanja na poslu je dodjeljivanje besmislenih zadataka, osjećaj isključenosti i izoliranosti te izloženost neargumentiranim kritikama. Fizičko nasilje i seksualno zlostavljanje vrlo su rijetki, a rjeđe se događa i da se zaposleniku dodjeljuju opasni zadaci, da mu se oduzima oprema za rad i da se kontrolira njegov privatni život.
Visine plaća
Jedinstvenog istraživanje o visini plaća u Republici Hrvatskoj koje je MojPosao proveo na uzorku od 7.203 ispitanika dalo je odgovor o stvarnim plaćama prema na određenim radnim mjestima.Za usporedbu, spomenuti ćemo samo neke od najviših iznosa koje primaju osobe na top pozicijama. Tako je u kategoriji "Financije, bankarstvo, fond management, računovodstvo i slično" najviša plaća "Direktora financija / financija i računovodstva". Prosječna mjesečna neto plaća za to radno mjesto iznosi 11.079 kuna, dok u IT industriji najveću plaću prima "Direktor IT poslova", 11.576 kuna, a prosječno najmanju "Web dizajneri", u iznosu od 4.177 kuna.
Sudionici istraživanja koji obavljaju funkciju "Direktora za ljudske resurse" primaju najvišu plaću u kategoriji "Ljudski resursi" prosječno 11.024 kune neto. U kategoriji "Prodaja, marketing i PR, briga o korisnicima" najvišu neto plaću u prosječnom iznosu 9.795 kuna, prima "Direktor marketinga".
[" target="_blank">[" border=0 alt="Povećajte sliku"> | Grafikon 3. Razlika u prosječnoj visini plaća prema županijama (za uvećanje kliknite na sliku) |
Hrvatski manager: akter ili promatrač?
Selectio d.o.o. za upravljanje ljudskim resursima, u suradnji s Hrvatskom udrugom poslodavaca, proveo je istraživanje pod nazivom: "Hrvatski manager: akter ili promatrač?" na uzorku od 309 hrvatskih managera ispitivale su se osobne i profesionalne kompetencije te kompetencije vezane za upravljanje ljudima.Trenutno najvažnije osobne kompetencije po mišljenju managera su: sposobnost suočavanja s promjenama, sposobnost širokog sagledavanja stvari te sposobnost i spremnost na učenje. Te će se kompetencije podjednako cijeniti u budućnosti, s nešto većim naglaskom na inovativnosti, kreativnosti i spremnosti za preuzimanje rizika.
Od profesionalnih kompetencija posebno se cijene: sposobnost donošenja odluka, organizacijske sposobnosti i sposobnost određivanja ciljeva. Većina hrvatskih managera smatra da će u budućnosti najvažnije postati dvije profesionalne vještine: sposobnost postizanja rezultata i sposobnost identifikacije novih poslovnih prilika.
[" target="_blank">[" border=0 alt="Povećajte sliku"> | Grafikon 4. Relativna važnost kompetencija upravljanja ljudima sada i u budućnosti (za uvećanje kliknite na sliku) |
Božićnica
Prema rezultatima istraživanja provedenog u prosincu na skoro 300 zaposlenika, samo je 79% njih očekivalo božićnicu u 2005., što je 6% manje u odnosu na 2004. godinu.
Ispitanici su smatrali kako bi adekvatna božićnica u prosjeku trebala iznositi 2.330 kuna što je 75% više od prosječne božićnice koja se očekivala 2005. Naime, 50% ispitanika u 2005. je očekivalo božićnicu u prosječnom iznosu od 1.332 kune.
Uz božićnicu jedni dijele i poklone za djecu, a drugi i trinaestu plaću. Trinaesta plaća trenutno je privilegija zaposlenih u relativno malom broju, uglavnom stranih, tvrtki koje posluju u Hrvatskoj.
Zadovoljstvo poslom
U istraživanju o zadovoljstvu poslom je sudjelovalo gotovo 3.000 ispitanika.Istraživanje je pokazalo kako prvo mjesto "najsretnijih zanimanja" dijele privatni poduzetnici i oni čiji je posao na različite načine vezan za dizajn (grafički, modni,...): njih čak 63% osjeća se sretno ili vrlo sretno tijekom svog tipičnog radnog dana. Blizu su i umjetnici sa 61% sretnih ili vrlo sretnih. Privlačna karijera marketinškog ili PR stručnjaka ipak nešto manje usrećuje sa 54% pravih sretnika.
Najmanje sretnih ima među arhitektima, s obzirom da se njih samo 15% osjeća barem sretno tijekom svog tipičnog radnog dana. "Najnesretnija zanimanja" su ono inženjera ili proizvodnih radnika: njih 32% osjećaju se nesretni ili vrlo nesretni tijekom svog tipičnog radnog dana.
Rad nedjeljom podijelio javnost
S prijedlogom Zakona o zabrani rada trgovina nedjeljom slaže se 44% građana Hrvatske, dok se 43% ne slaže s tim prijedlogom. Nešto više od desetine ispitanika (11%) niti se slaže niti se ne slaže, a 1% ispitanika nije upoznato s tim prijedlogom.Pokazalo je to ispitivanje stavova o prijedlogu Zakona o zabrani rada trgovina nedjeljom, provedeno u prosincu na uzorku od preko 600 ispitanika. Rezultati pokazuju kako bi od 44% ispitanika koji se u potpunosti ili djelomično slažu sa zabranom rada trgovina nedjeljom, njih 71% podržalo rad nedjeljom kad bi se postojeći zakoni poštivali.
To znači da nije problem u zabrani rada nedjeljom kao takvom, nego u poštivanju zakona. Mnogi ispitanici smatraju kako zakone - budući da se ne poštuju, ili se djelomično poštuju - treba još postrožiti kako bi se kompenziralo njihovo nepoštivanje.
Od ispitanika koji rade nedjeljom: 45% uopće nije plaćeno za taj rad a 17% nije plaćeno više nego u "redovnom" radnom vremenu. Nedjeljni sati su u prosjeku plaćeni 21,5% više, a 86% zaposlenika pristalo bi raditi nedjeljom kad bi dobili u prosjeku 77% veću plaću po satu u odnosu na plaću u "redovnom" radnom vremenu.
Veliki dio ispitanika, njih 57%, smatra kako će stav pojedine političke stranke vezan uz rad nedjeljom utjecati na njihovu odluku na idućim izborima. Ovako veliki postotak pokazuje kako je zabrana rada trgovina nedjeljom u Hrvatskoj, trenutno jedno od gorućih pitanja.
Mobilnost radne snage u Republici Hrvatskoj
Rezultati istraživanja "Mobilnost radne snage", pokazali su kako je 79% ispitanika spremno promijeniti mjesto prebivališta zbog bolje poslovne prilike dok se 43% spremno preseliti zbog obavljanja istog posla, za istog poslodavca u drugom gradu.Na preseljenje zbog boljeg posla, najspremnijima su se pokazali stanovnici Dalmacije (96%), Središnje Hrvatske (82%) Zagreb (78%) Istre i Primorja (76%) te Slavonije i Baranje (74%).
Pri tome, kao odredišta preseljenja najprivlačnije županije za preseljenje su redom: 10% Istarska, 9.8% Grad Zagreb, 9.2% Zagrebačka, 7.7% Primorsko-goranska, 7.4% Splitsko-dalmatinska. Najmanje privlačne su: 2.1% Virovitičko-podravska, 2.2% Sisačko-moslavačka, 2.2% Požeško-slavonska, 2.4% Ličko-senjska, 2.4% Brodsko-posavska županija.
[" target="_blank">[" border=0 alt="Povećajte sliku"> | Grafikon 5. Glavni razlozi preseljenja radi posla (za uvećanje kliknite na sliku) |
Istraživanje je proveo Selectio u suradnji s MojPosao i s Hrvatskom udrugom poslodavaca (HUP), a provedeno je na uzorku od tristotinjak ispitanika tijekom prosinca 2005.