U odnosu na državnih 3,59%, stopa bolovanja za Istru u prvih devet lanjskih mjeseci iznosila je 3,83%, a u istom razdoblju 2004. godine 3,96 posto.
Zaposleni u Hrvatskoj od siječnja do rujna prošle godine na bolovanju su proveli ukupno 12.155.000 dana, dok je dnevno na bolovanju bilo 51.945 osoba. To, pak, znači da je na razni države svaki zaposleni prosječno na bolovanju proveo 8,4 dana u prvih devet lanjskih mjeseci, a 8,2 dana godinu dana ranije.
Istrani su, međutim, državni prosjek u 2004. i 2005. godini poprilično nadmašili. U prosjeku svaki je radnik u Istri u prvih devet lanjskih mjeseci na bolovanju proveo gotovo devet dana, točnije 8,96 dana.
To je doduše manje od prosjeka za 2004. godinu kada je broj dana bolovanja po aktivnom istarskom osiguraniku iznosio 9,3 dana. Državni prosjek bio je dakle premašen za čitav jedan dan.
Povećava se i broj dana bolovanja zbog komplikacija u trudnoći i porodu, što je kategorija koju u HZZO-u posebno vode. Čini se da trudnice već od ranih mjeseci ostaju na bolovanju čuvati trudnoću.
U Istri su tako u prvih devet mjeseci trudnice na bolovanju provele 93.722 dana, ili deset tisuća dana više nego u istom razdoblju 2004. Obavezni porodni dopust koristila je 1.091 trudnica, a dodatni porodni dopust 1.115 radnica, što je povećanje u odnosu na godinu dana ranije.
Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo najčešća oboljenja zbog kojih radnici ostaju na bolovanjima su bolesti dišnog sustava, a slijede bolesti mišićno-koštanog sustava i vezivnog tkiva, potom bolesti cirkulacijskog sustava te problemi s bolestima mokraćnih i spolnih organa.
(T.K.)
Izvor:
Glas Istre