Radni dani roditelja sve su duži, a gradski vrtići uglavnom imaju svoje radno vrijeme koje većini završava u 17.30.
Mnogi roditelji požalili su se kako zbog toga jednostavno ne uspijevaju uskladiti sve obaveze, već redovito izlaze s posla ranije, čime riskiraju svoje zaposlenje, koje je danas teško i pronaći i zadržati.
Stoga su se mnogi odlučili na zapošljavanje dadilja koje su, za oko 1.500 kuna mjesečno, zadužene za odlazak po dijete u vrtić.
Radno vrijeme gradskih vrtića u pravilu traje od 7 do 17 sati, ali se organiziranjem dežurstava prilagođava potrebama roditelja, kaže Pavle Kalinić, pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport.
Unatoč tome, većina vrtića s takvim dežurstvima završava u 17.30, a najkasnije u 18 sati. Da bi se u jednom dječjem vrtiću organizirao smjenski rad, potrebno je najmanje 25 do 30 djece za jednu odgojnu skupinu, a toliko ih se nije javilo ni u jednom vrtiću, osim u Vrtiću Bajka, navodi Kalinić.
No za neke roditelje ni duže radno vrijeme vrtića ne bi riješilo problem. Liana Radić, čije dijete ide u Dječji vrtić Matija Gubec, kaže kako je morala unajmiti dadilju koja odvodi njezino dijete u vrtić i dolazi po njega. S obzirom na to da suprug i ja imamo promjenjivo radno vrijeme, morali smo unajmiti pomoć jer ima dana kada ni on niti ja ne bismo stigli na vrijeme doći po dijete u vrtić, kaže Liana Radić.
(V.K.)
Izvor:
Vjesnik