Devet dnevnih listova godišnje proda oko 20 milijuna primjeraka nedjeljnih novina, a udio nedjeljnih izdanja u ukupnoj se nakladi kreće od 8 do 13 posto, analiza je Udruge novinskih izdavača.
Ako se prihvati Prijedlog zakona o trgovini, s restriktivnom odredbom o radu nedjeljom, novinski izdavači bit će prisiljeni gasiti proizvodnju novina nedjeljom. Da bi nadoknadili gubitak tih prihoda, izdavači će morati smanjivati ostale troškove, vjerojatno i plaće zaposlenih, a nije isključeno da će se i broj zaposlenih morati smanjivati - izjavio je Josip Buršić, član Uprave Novoga lista na jučerašnjoj konferenciji za novinare na kojoj je Udruga novinskih izdavača pri Hrvatskoj udruzi poslodavaca (HUP) upozorila na negativne posljedice restriktivnih odredbi o radu nedjeljom iz Prijedloga novoga zakona o trgovini.
Negativni utjecaj mogućega gašenja nedjeljnih izdanja novina, međutim, neće osjetiti samo izdavači, nego i cijeli lanac koji se naslanja na proizvodnju novina - tiskari, trgovci, distributeri itd.
Od prodaje i oglašavanja listovi zarade oko 130 milijuna kuna, prihod tiskara nedjeljom je oko 35 milijuna kuna godišnje, a država PDV-om od toga zaradi oko 30 milijuna.
Riječ je o produkciji koju godišnje ostvaruje jedno novinsko-nakladničko poduzeće od oko 300 zaposlenih pa bi gubitak ovih prihoda bio jednak potpunom gašenju jedne takve tvrtke. Sve to, istaknuo je Buršić, predloženim bi zakonom "palo u vodu", destimulirala bi se i ukinula proizvodnja, a, primjerice, Novi list kojem nedjeljno izdanje čini 13% udjela izgubio bi na godišnjoj razini dvije i pol plaće.
Prijedlog zakona dolazi u trenutku kad izdavači već nekoliko godina za redom bilježe smanjenu nakladu novina, povećan broj neprodanih primjeraka, veće troškove distribucije i promocije te manje prihode od prodaje i oglašavanja. Član Uprave Glasa Slavonije Marijan Beljan, upozorio je da je ovaj izdavač najkasnije, tek prije tri godine, krenuo u projekt izdavanja novina nedjeljom upravo zato što je procijenjeno da će se time povećati prihodi.
Izdavači su podvukli da će ograničavanje prodaje novina nedjeljom negativno utjecati i na opću razinu informiranosti u državi, ali i na postupno gubljenje navike bilo kakve kupnje nedjeljom.
Rajko Naprta iz Odjela za papir, tisak i medije Hrvatske gospodarske komore dodao je da je upravo čitanje novina nedjeljom jedno od obilježja obiteljskog života kojem zakonodavac teži u slučaju donošenja ovoga Zakona.
Udruga je stoga od Vlade zatražila da još jednom razmotri zakonski prijedlog i uvaži iznesene primjedbe jer predložene restrikcije, suglasni su, štete ne samo izdavačima već i cjelokupnom gospodarskom sustavu.
(T.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik