Unatoč reformi pravosuđa, u Hrvatskoj još nisu organizirani specijalizirani sudovi za radno pravo.
Radni sporovi u prosjeku traju od tri do pet godina, a mnogi i duže, što se b>negativno odražava na radno-socijalni status građana.
Čak se 70% radnih sporova vodi zbog neisplaćenih plaća i drugih materijalnih potraživanja, a zbog dugotrajnosti postupaka često se događa da kad sud i dosudi u korist tužitelja tužena tvrtka više godinama ne postoji pa se dugovanja ne mogu ni namiriti. Preostalih 30% postupaka uglavnom se vodi zbog nezakonitog otkazivanja ugovora o radu.
U Savezu samostalnih sindikata Hrvatske upozoravaju kako sve to samo upućuje na neučinkovitost pravne države. U Belgiji, Austriji, Njemačkoj i drugim europskim zemljama radni se sporovi rješavaju za svega nekoliko mjeseci.
U reformi pravosuđa potrebno je usvojiti institute bržeg i učinkovitijeg rješavanja sporova iz radnog prava i to institucionaliziranjem specijaliziranih radnih sudova uz dodatno osposobljavanje sudaca koji bi se bavili isključivo tom problematikom, istaknula je Sunčica Benović, voditeljica pravne službe Ureda SSSH Grada Zagreba.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik