Najnovije istraživanje londonskog The Economist Intelligence Unita (EIU), pokazuje kako će vodeće kompanije iz Europe, Afrike i Bliskog istoka u sljedeće tri godine prioritet u svom poslovanju dati inozemnim, a ne domaćim tržištima,
Istraživanje CEO Briefing provedeno je na uzorku od 555 menadžera više razine, a od toga, 188 menadžera dolazi iz Europe, Afrike i Bliskog istoka.
Menadžeri su u istraživanju naglasili značaj globalizacijskih procesa za razvoj svojih tvrtki, a važnu kariku u njihovoj globalnoj strategiji zauzima očekivana stopa gospodarskog rasta u ovoj godini. Ona bi, prema prognozama EIU-a, trebala iznositi 1,8% u zoni eura i 2,1% u Europskoj uniji, a uz to, menadžeri očekuju i poboljšanje investicijske klime na ciljanim tržištima. Inače, preko 80% ispitanika smatra da su uvjeti za globalno poslovanje dobri ili vrlo dobri.
Kao najvažniju strategiju u iskoraku svojih kompanija na strana tržišta većina menadžera - njih 58% - navodi stjecanje novih potrošača. Vrlo im je važno i povećanje tržišnog udjela, za što se izjašnjava 52% ispitanika. Nešto manje od polovice ispitanika ukazuje na značaj smanjenja troškova (za što se zalaže 47% ispitanika) i rasta prihoda (46%), pokazuje istraživanje skupine analitičara vezanih uz poznati tjednik The Economist.
No, unatoč deklarativnoj globalnoj orijentaciji, pred mnogim je svjetskim kompanijama još dug put do stjecanja stvarnih globalizacijskih osobina, upozoravaju u EIU-u.
U prilog tome govori i sastav uprava najvećih tvrtki izlistanih na vodećim svjetskim burzama. Istraživanje EIU-a, primjerice, pokazuje kako je, od ukupno 3.352 vodeća menadžera u 250 najvećih tvrtki na 10 vodećih burzi, njih samo 624, ili 18,6%, stranaca.
(V.K.)
Izvor:
Vjesnik