Zastupnici Europskog parlamenta zatražili su od Europske komisije da kazni kompanije koje su nakon primanja pomoći iz europskih fondova preselile svoje poslove u druge zemlje. Prilikom usvajanja izvješća o preseljenju tvrtki, Parlament je zatražio da se za neopravdano preseljenje, koje može uzrokovati gubitak radnih mjesta, ne odobrava novčana podrška EU. Naime, praksa preseljenja poslovanja ne vodi ostvarenju gospodarske kohezije i strateškog cilja pune zaposlenosti, smatra Parlament.
Podržavamo prijedlog o kažnjavanju tvrtki koje su iskoristile poticaje EU pa, u razdoblju od sedam godina od primitka poticaja, svoje poslove premjestile u druge zemlje, izjavio je posebni izvjestitelj za premještanje kompanija, belgijski zastupnik u EP, Alain Hutchinson
Zastupnici su od Komisije zatražili da od kompanija koje su svoje tvornice preselile unutar, a osobito izvan granica EU-a, zatraži da vrate dodijeljene im subvencije.
Osim toga parlamentarci su pozvali Komisiju i zemlje članice da nadgledaju korištenje sredstava iz EU fondova, koja, smatraju parlamentarci, treba usmjeriti na strukovno obrazovanje i prekvalifikaciju radnika iz regija pogođenih restrukturiranjem i relokacijom, osobito radnika koji su zbog preseljenja poslodavca ostali bez radnog mjesta.
Prema nedavno objavljenoj studiji o premještanju industrija, koja pokriva razdoblje od 1995. do 2001., u Francuskoj je u tom razdoblju nestalo oko 95.000 radnih mjesta u industriji, što godišnje iznosi 13.500 radnih mjesta. Nešto više od polovice europskih tvrtki svoje poslovanje seli u zemlje u razvoju prvenstveno zbog niske cijene radne snage.
(T.B.)
Izvor:
Poslovni dnevnik