Iako se činilo da je tema zaštite od otkaza, odnosno pitanja do koje mjere se striktne njemačke odredbe mogu "olabaviti" apsolvirana još u tijeku koalicijskih pregovora njemačke demokršćanske unije i socijaldemokrata, unutar vladajuće koalicije ovaj je vikend ponovo otvoren sukob o toj temi.
Uz pozadinu francuskih demonstracija, više je članova kabineta u intervjuima njemačkim listovima dalo do znanja kako im se stavovi potpuno razlikuju. S jedne strane, Unija želi daljnje smanjenje zaštite od otkaza, dok SPD želi striktno pridržavanje odredbi koalicijskog sporazuma. Po ovom pitanju, koje je u koalicijskim pregovorima oduzelo mnogo vremena i značilo ustupke objema stranama, sporazum predviđa određeno smanjenje zaštite od otkaza, prvenstveno produžavanjem probnog roka novih zaposlenika s pola godine na dvije godine.
Zauzvrat za ovaj ustupak SPD-a, ukida se mogućnost da poslodavci bez konkretnog razloga neki radni odnos ograniče na dvije godine, što je do sada bila česta praksa.
U međuvremenu, u diskusiju su se uključili i političari drugih zastupničkih klubova, kao i predstavnici ekonomskih saveza, pa je očito kako će u sljedećem periodu pitanje fleksibilizacije zaštite od otkaza i radničkih prava biti u središtu diskusije unutar njemačke koalicijske vlade.
Istodobno, ona tek teško održava zajedništvo u sjeni druge hipoteke koja je opterećuje već šesti tjedan za redom - štrajkova u javnim službama. Umjesto smirivanja situacije, ovaj je vikend propao pokušaj medijacije u tarifnim pregovorima u pokrajini Baden-Württemberg gdje je epicentar radničke borbe.
Nakon što su sindikat uslužnih djelatnosti Verdi i poslodavci, Zajednica saveznih pokrajina, odbili prijedlog posrednika, u Stuttgartu i okolici nastavlja se štrajk oko 200.000 zaposlenika javnog sektora, i to već sedmi tjedan za redom.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik