Francusku bi danas, prema najavama sindikata i studenata, trebao pogoditi opći štrajk.
Povod je kontroverzan zakon o radu (CPE) zbog kojeg su izbile pobune na brojnim francuskim sveučilištima, a prije dva tjedna su u Parizu održani burni prosvjedi na kojima je sudjelovalo oko milijun i pol Francuza. Podsjetimo, novi bi zakon o radu, prema riječima francuskog premijera De Villepina, ohrabrivao poslodavce da zapošljavaju radnike mlađe od 26 godina s obzirom na to da imaju mogućnost otpustiti ih u prvih dvije godine rada.
Koalicija studenata i radničkih sindikata je nakon niza prosvjeda za danas najavila nove kako bi prisilila premijera Dominiquea de Villepina na ukidanje CPE-a. Ako se ponovi slučaj od 18. ožujka, prosvijednici bi ponovno mogli paralizirati Pariz, a izvjesni su i novi sukobi studenata s policijom. Za razliku od studenata i sindikalaca, francuski useljenici koji uglavnom žive u siromašnim predgrađima podržali su CPE.
Uz štrajk njemačkih lokalnih javnih službenika koji traje već drugi mjesec, štrajk i prosvjede u Francuskoj, opći štrajk koji podržava milijun i pol radnika trebao bi se sutra održati i u Velikoj Britaniji. Sindikalci štrajkom žele vladi Tonyja Blaira pokazati što misle o novom vladinom modelu prema kojemu bi se povisila granica za odlazak u starosnu mirovinu sa 60 na 65 godina. Procjenjuje se kako bi štrajk trebao biti najveći izlazak britanskih radnika na ulice nakon 1926. godine.
Prema najavama, rad će prekinuti sve državne službe osim onih najnužnijih.
Iako su uvjeti i zahtjevi drukčiji nego oni u Francuskoj, izvjestan je potpuni prometni kolaps jer će u štrajku sudjelovati i vozači autobusa te radnici u zračnim lukama. Sindikati ujedno najavljuju kako je štrajk tek prva od brojnih akcija koje su pripremili u borbi protiv novog zakona.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik