Iako je hrvatski Zakon o radu u najvećim dijelom usuglašen s europskom praksom, kod usklađivanja domaćeg radnog zakonodavstva s direktivama EU ipak bi trebalo doći do nekih promjena, i to u korist zaposlenika.
Tako će se godišnji odmori produljiti, a maksimalna tjedna satnica skratiti za dva sata. Također, doći će i do promjena vezanih uz preuzimanje tvrtki i nastavak rada kod novog poslodavca.
Što se godišnjih odmora tiče, Europska direktiva propisuje minimalni godišnji odmor u trajanju od četiri tjedna, dok naše zakonodavstvo propisuje minimum od 18 radnih dana, odnosno tri tjedna. Ipak, prema sindikalnim procjenama, oko 50% zaposlenih i sada ima dulji minimalni godišnji odmor od zakonom propisanog, jer im se subote, prema kolektivnom ugovoru, ne računaju kao radni dan. Naime, prema Zakonu o radu, pri utvrđivanju trajanja godišnjeg odmora, računa se šest radnih dana, osim ako kolektivnim ugovorom, pravilnikom ili ugovorom o radu nije drugačije određeno.
Kada je pak riječ o radnom vremenu, EU direktiva određuje da maksimalan broj radnih sati tjedno, uključujući i prekovremene sate, može iznositi najviše 48 sati, pa bi domaći radnici mogli profitirati dva sata. Naime, radni tjedan u Hrvatskoj iznosi 40 radnih sati, a s dopuštenim prekovremenim satima može se produžiti na najviše 50 sati, dva više no što europska direktiva kazuje.
Novost je i da, u slučaju promjene vlasnika tvrtke, radnik neće morati raskidati radni odnos ako ne želi potpisati ugovor o radu s novim poslodavcem, kao što je bilo do sada, već će mu otkaz, uz isplatu otpremnine, uručiti poslodavac.
(T.B.)
Izvor:
Glas Slavonije