Nedavno istraživanje koje je provela tvrtka PIONEUR, koju financira Europska komisija, pokazalo je kako građani Europske unije u druge zemlje odlaze zbog obitelji i najčešće ljubavi, a ne zbog posla kako se dosad mislilo.
Istraživanje je pokazalo kako je od 1.5% Europljana, koji trenutno borave izvan svoje zemlje njih 30% odselilo slijedeći svoje ljubavne partnere ili obitelj.
Zbog posla se odselilo, tek 25% stanovnika, a rezultati pokazuju i kako je 24% onih koji sele u potrazi za boljom kvalitetom življenja, 13% ih navodi druge motive, a 7% njih preselilo se zbog edukativnih razloga.
Među građanima koji se sele po zemljama EU, vidljiva je i raznolikost prema spolu. Naime 40% žena, seli se zbog sentimentalnih razloga, a od ukupnog broja, 37.4% žena preselilo se upravo iz tih razloga, za razliku od 22% muškaraca. Kad je pak riječ o "imigrantima radnicima", muškarci su zastupljeniji (33.1%) od žena (18%).
Istraživanje je pokazalo kako se u potrazi za boljom kvalitetom življenja, stanovnici najčešće sele u Francusku i Španjolsku i to osobito umirovljenici. Međuljudski odnosi, glavni su razlog za življenje u Italiji, a u Veliku Britaniju, kao i u Njemačku, najveći je broj ljudi preselio zbog studija ili traženja posla. Britanija je najzanimljivija stručnjacima na području financija, osiguranja i nekretnina, dok je Njemačka najprimamljivija za fizičke radnike.
Ako je suditi prema rezultatima, prosječni Europljanin koji je preselio unutar Unije je dobro obrazovan pripadnik srednjeg sloja, koji u drugoj zemlji najčešće radi nefizički posao i ima pozitivan stav prema Europskoj uniji.
(V.K.)
Izvor:
di-ve.com