Europski parlament zatražio je ukidanje privremene mjere za ograničenje pristupa radnika iz osam novih država članica na tržišta rada starih članica.
Euro-zastupnici pozivaju države članice, koje se odluče za produljenje te mjere, da to naprave na temelju dublje analize prijetnji njihovom tržištu rada i da stvore uvjete u razdoblju do 2006. do 2009. godine za ukidanje tog ograničenja nakon 2009. godine, javlja Agence Europe.
Radnici iz novih država članica ne bi smjeli biti žrtve diskriminacije u usporedbi s radnicima iz trećih zemalja, ističu euro-zastupnici koji drže da bi se trebalo osigurati poštivanje novih radnih zakona, poput jamstva na jednak odnos prema svim radnicima unutar EU.
Europski parlament traži standardizaciju statističkih podataka o migracijama unutar EU-a i javnu kampanju informiranja najkasnije do siječnja 2009. godine tako da europski građani budu bolje obaviješteni o posljedicama slobodnog kretanja radnika na području Unije.
Francuski su zastupnici objasnili svoju želju za okončanjem prijelaznih sporazuma koji su na snazi od proširenja 2004. godine. Skandalozno je da nema slobode kretanja ljudi dok sloboda kretanja postoji za kapital, robu i usluge, kazao je francuski euro-zastupnik Harlem Desir.
Velika Britanija, Irska i Švedska su odmah otvorile svoja tržišta rada 1. svibnja 2004. godine; Finska, Španjolska i Nizozemska i Portugal otvaraju svoja tržišta rada od 1. svibnja 2006. godine; Austrija, Danska, Italija, Njemačka i Belgija zadržavaju svoja ograničenja, a Francuska će početi s "postupnim i kontroliranim ukidanjem ograničenja".
(Hina)