Američki magazin Money i web-site Salary.com objavili su listu najboljih poslova u SAD-u, koju su izradili na temelju istraživanja o nekoliko stotina poslova. U tom istraživanju, u obzir su uzimali mogućnost zaposlenja, plaću, razinu stresa, potrebno obrazovanje i mnoge druge faktore.
Slijedi lista pet najboljih poslova u SAD-u:
1.Inženjer informatike – stručnjak za razvoj softwarea
Inženjeri informatike potrebni su u doslovno svakoj grani gospodarstva, što ovaj posao čini jednim od najbrže rastućih poslova u SAD-u. Ipak, taj posao nije za svakoga. Dizajniranje, razvoj i testiranje računalnih programa zahtijeva veliko znanje matematike i sposobnost kreativnog pristupa rješavanju problema. Privlačno kod tog posla je mogućnost sudjelovanja na najrazličitijim projektima kao što su razvoj nove računalne igrice ili pak "prčkanje" po najnovijem vojnom laseru. No taj posao ima i svojih negativnih strana – u velikim kompanijama kreativnost ne dolazi do izražaja sve više američkih IT tvrtki seli svoje poslovanje u druge zemlje, a zdravstveni problemi s očima, rukama i zglobovima su uobičajeni. Prosječna plaća inženjera informatike je 80.500 dolara godišnje, a godišnje se u SAD-u otvori 44.800 radnih mjesta za osobe te struke. Posao je vrlo fleksibilan i stoga nije previše stresan.
2. Profesor na koledžu
Iako je konkurencija kod tog posla uvijek jaka, potreba za profesorima na koledžima u SAD-u je sve veća. S obzirom na to relativno je lako dobiti posao, a često i magistar koji ima neko profesionalno iskustvo može predavati na koledžu. Potražnja je posebno izražena u sektorima koji se natječu s privatnom sektorom – medicina i management. Radno vrijeme profesora iznimno je fleksibilno i oni imaju gotovo potpunu slobodu u raspoređivanju svojih predavanja. Negativno je što je profesura traje samo određeno vrijeme, ocjenjivanje testova, te uglavnom niske plaće. Prosječna plaća profesora na koledžu je 81.500 dolara godišnje, a godišnje se u SAD-u otvori 95.300 radnih mjesta. Posao je fleksibilan, a stresa gotovo i nema.
3. Financijski savjetnik
Za ovu lukrativnu struku i rad u njoj u SAD-u vlada sve veći interes. Kako su mirovine kompanija postale prošlost, Amerikanci se moraju više baviti štednjom za mirovinu i financijskim planiranjem. Taj posao je za one koji imaju "žicu" za brojeve i znaju s ljudima. Negativno je to što ima mnogo papirologije, a što se tiče stresa – posao se uglavnom mora izgraditi od temelja. Prosječna plaća financijskog savjetnika je 122.500 dolara godišnje. U toj se struci godišnje u SAD-u otvori 6.100 radnih mjesta.
4. Menadžer za ljudske resurse
U sve više tvrtki služba za ljudske resurse više ne služi samo za slanje newslettera zaposlenicima, već izrađuje složene programe i strateške planove za zaposlenike. Također, raznolikost posla je velika. Misija menadžera za ljudske resurse je učiniti posao lakšim za zaposlenike. Oni pomažu u stvaranju korporativne kulture i strategije. Negativna strana posla je predrasuda da se menadžeri za ljudske resurse bave samo otpuštanjem radnika