Ponuda i potražnja poslova u turizmu za predstojeću ljetnu sezonu polako se približava vrhuncu. Većina jadranskih poslodavaca pojačanja treba od 1. lipnja
Ove će se sezone na Jadran privremeno preseliti najmanje 15.000 ljudi, a moguće je da se ta brojka popne i do 20.000, koliko ih je znalo biti zaposleno u najboljim turističkim godinama.
Ove će sezone prema pokazateljima, posao najlakše pronaći sobarice, konobari, kuhari, te spremačice. Taj je redoslijed, uglavnom identičan svake sezone, a slično je i što se tiče broja zahtjeva po regijama. Najviše se sezonskih radnika traži u Istri, a potom u Splitsko-dalmatinskoj, Primorsko-goranskoj, Dubrovačko-neretvanskoj, te Šibensko-kninskoj županiji.
Poslodavci koji zapošljavaju sezonce na pomoćnim poslovima, sobarice, spremačice, kuhinjskih radnika ili vrtlara, ne uvjetuju stručnu spremu ni dob. No, najviše se zapošljava ljude do 35 godina, a kriteriji su svim zanimanjima osjetno porasli, i to kako za pomoćna zanimanja tako i za KV zanimanja.
Sobarice i spremačice, recimo, trebaju pasivno znanje dvaju svjetskih jezika, a od kuhara se često traži i 60 mjeseci iskustva, specijalna znanja a la carte i slično, kažu u Zavodu za zapošljavanje. Broj svih zaposlenih koji tijekom ljeta opslužuju turiste, penje se, inače, na oko 50 tisuća. Iako će se mnogi domoći nekoliko redovitih plaća, ni za koga to neće biti eldorado. Zaposleni u turizmu zarađuju, naime, 15 posto manje od prosjeka.
Potplaćenost je samo jedan od problema, jer u turizmu više od 80% novozaposlenih dobiva posao na određeno vrijeme, zapošljavanje na crno cvjeta, a u radnike se ne ulaže dovoljno.
(V.K.)
Izvor:
Večernji list