Većina Europljana, njih 55%, smatra kako je širenje Europske unije na 10 novih članica prije dvije godine bilo pozitivno, ali unatoč tome, većina se boji da bi daljnje širenje moglo stvoriti probleme na njihovim nacionalnim tržištima rada, i to njih 63%, stoji u najnovijem istraživanju koje je proveo Eurobarometar.
Kao što se moglo i očekivati, pozitivno mišljenje o širenju većinom su imali građani novih članica, u kojima je 69% njih odgovorilo da je proširenje bilo pozitivan događaj, a u starim članicama pozitivan stav o proširenju ima 53% građana.
Gotovo polovica, točnije 49% Europljana misli kako je članstvo njihove zemlje u Uniji pozitivno i to prvenstveno zbog toga što jamči mir među državama članicama (60%), jedinstveno tržište te slobodu kretanja (56%). Ideja Europske unije povezana je sa sigurnošću, i to socijalnom, sigurnosti od terorizma i kriminala, zaštitom okoliša, sigurnosti radnog mjesta i onom zdravstvenom, rekla je potpredsjednica Europske komisije Margot Wallstrom, komentirajući istraživanje.
Strah od daljnjeg širenja - dakle na pristupajuće zemlje Rumunjsku i Bugarsku, te potom na zemlje kandidatkinje, Hrvatsku i Tursku - uzrokovan je prvenstveno činjenicom da je riječ o siromašnim zemljama s velikim brojem stanovnika. Turska ima oko 70 milijuna stanovnika, a Rumunjska ima oko 22 milijuna. Osim toga, tu je i strah od globalizacije koja se smatra prijetnjom zaposlenosti zbog konkurencije zemalja u kojima je cijena rada niža, i to najviše u Francuskoj i Grčkoj(72%).
(T.B.)
Izvor:
Poslovni dnevnik