Debata oko pitanja useljavanja zakuhava se s obje strane Atlantika. U Sjedinjenim Državama više od milijun ljudi izašlo je na ulice prošlog tjedna tražeći veća prava za ilegalne useljenike.
No, u Francuskoj se dobrodošlica često u potpunosti uskraćuje, pogotovo kada je riječ o nekvalificiranim radnicima. Stoga će novi francuski zakon, koji se upravo nalazi na parlamentarnoj raspravi, postrožiti pravila za useljavanje, a njime se želi postići razlika između visokokvalificiranih i niskokvalificiranih radnika.
No, Francuska nije jedina u pokušaju selekcije imigranata. Stručnjaci napominju kako europske vlade sve više uvode nove imigracijske testove i druge mjere kako bi privukle samo najpametnije i najkvalificiranije radnike.
Nizozemska i Njemačka također su uvele nove testove kako bi privukle kvalificirane radnike i one koji dijele njihove društvene i političke vrijednosti. Europska Unija, također, razmišlja o sličnim koracima. Španjolska i Grčka amnestirale su nekoliko milijuna ilegalnih imigranata no druge i dalje šalju kući. Čak i Danska, koja je povijesno uvijek bila otvorena prema useljenicima, počinje zatvarati svoje granice.
Međutim, za razliku od Sjedinjenih Država, strah od ograničavanja imigracije nije doveo do velikih prosvjednih skupova u Europi. Han Entzinger, stručnjak za imigraciju pri Sveučilištu Erasmus u Roterdamu pojašnjava zašto: Ilegalni imigranti jako su loše organizirani, gotovo po definiciji. Oni gotovo nikoga ne zanimaju, a uzroci za to mogu se pronaći u, općenito, protuimigracijskom raspoloženju. Jako je teško pronaći organizaciju koja brani prava ilegalnih imigranata.
Stručnjaci dodaju da, unatoč tome, europski političari i ekonomisti uviđaju da sa starenjem europskog stanovništva trebaju otvoreniju imigracijsku politiku, što podrazumijeva i liberalniji pristup useljavanju nekvalificiranih radnika.
(V.K.)
Izvor:
VoA