Kako bi se održao korak s rastom radne snage, u sljedećem bi se desetljeću u svijetu trebalo otvoriti 430 milijuna novih radnih mjesta, ponajviše u zemljama u razvoju, izjavio je generalni direktor Međunarodne organizacije rada (International Labour Organization – ILO), Juan Somavia na godišnjoj konferenciji te organizacije, koja se ovih dana održava u Ženevi.
Gotovo 80% svjetske radne snage živi u zemljama u razvoju, a do 2015. trebalo bi se otvoriti 430 milijuna novih radnih mjesta kako bi se održao korak s rastom radne snage u tom dijelu svijeta. kazao je Somavia i dodao: Taj izazov stvaranja novih radnih mjesta pojavljuje se na vrhuncu općeg napuštanja poljoprivrede i ruralnih područja i selidbe stanovništva u gradove, što je ponajprije motivirano siromaštvom i nadom za nalaženje boljeg posla.
Somavia je ustvrdio da globalno gospodarstvo ne osigurava dovoljan broj "pristojnih" poslova potrebnih ljudima. Unatoč mnogim prednostima globalizacije, sveopća je degradacija dostojanstva rada, a ekonomski optimizam nekih, jednak je socijalnom pesimizmu drugih, napominje Somavia.
Konferencija ILO-a pozabavit će se, među ostalim, i promjenom modela u svijetu rada, dječjim radom, sigurnosti i zdravljem na radu, odnosima poslodavaca i zaposlenika, inspekcijom rada i revizijom radnih standarda u nekim državama.
Na konferenciji je istaknuto i da, zbog raširenost rada na crno, mnogo ljudi ne sudjeluje u sustavu osnovnog socijalnog osiguranja, zbog čega žive u potpunoj nesigurnosti.
Somavia je istaknuo da je glavno područje u kojem bi se trebao otvoriti najveći broj novih radnih mjesta sektor usluga, te upozorio na pojavu još jednog globalnog fenomena koji prati rast nezaposlenosti, a to je nedostatak vještina.
Kao dodatni izazovi globalnom gospodarstvu na konferenciji su istaknuti i starenje stanovništva, diskriminacija, migracije i činjenica da 60% radnika u svijetu nema nikakvo socijalno osiguranje.
Somavia se također osvrnuo i na prošlogodišnji Svjetski summit UN-a, na kojem su se vođe 150 zemalja obvezali postaviti punu i produktivnu zaposlenost te "dostojanstveni" rad kao središnji cilj svojih nacionalnih i međunarodnih politika, te istaknuli središnju ulogu koju "dostojanstveni" rad ima u razvojnim strategijama i smanjenju siromaštva.
(T.B.)
Izvor:
ILO