Na prvom katu Hypo Alpe Adria Centra na Slavonskoj aveniji u Zagrebu uskoro će osvanuti vjerojatno najmoderniji vrtić u zemlji s otvorenom terasom, većom zelenom površinom ograđenom visokom ogradom, bazenom i mnoštvom igračaka.
Iako će vrtić biti otvorenog tipa, djelatnici ove kompanije imat će prednost pri upisu svoje djece.
Vip, Ericsson Nikola Tesla, Siemens i Hypo prve su kompanije koje su u Hrvatskoj odlučile primijeniti europsku praksu i svojim djelatnicima olakšati smještaj djece u vrtiće. Jedna od karakteristika takvih vrtića, koji mogu biti privatni (vlasnik tvrtka) ili djelomično privatni (drugi dio vlasništva ima grad), usklađeno je radno vrijeme s boravkom djece u vrtiću, a koje mamama i tatama olakšava spoj privatnog i poslovnog života.
Cijenu usluge privatnih vrtića slobodno će formirati tvrtke, no uz preporuku Ministarstva da ona bude prihvatljiva za roditelje. Uz to, Ministarstvo će, jednako kao i sve druge privatne vrtiće, i njih sufinancirati s po 750 kuna po djetetu. Neke tvrtke pak najavljuju da će i same participirati u cijeni vrtića i tako olakšati roditeljima.
Osim što otvaraju moderne vrtiće, financiraju opremu i plaćaju nove tete, tvrtke na taj način djelomično oslobađaju prostor prebukiranih vrtića u vlasništvu gradova i županija, ističu u Ministarstvu.
Samo je u Zagrebu ove sezone na listama čekanja ostalo oko 1.500 mališana, pa je svaka privatna inicijativa, slažu se gradske vlasti i Ministarstvo, dobrodošla. Ministarstvo, kako ističe Marija Ivanković, pozdravlja i fleksibilizaciju radnog vremena takvih vrtića.
Projekt u Europi poznat godinama, kod nas je novina, no čini se da su ga prepoznali i ostali gradski i privatni vrtići. Naime, postojeći vrtići s manjim skupinama djece, ako imaju prostor, itekako su zainteresirani za potpisivanje ugovora s velikim tvrtkama.
(V.K.)
Izvor:
Vjesnik