Zemlje srednje i istočne Europe, koje su prije dvije godine ušle u EU, privukle su veliki broj zapadnoeuropskih tvrtki jeftinijom radnom snagom, no u budućnosti bi se te tvrtke mogle početi seliti dalje na istok – u Kinu ili Indiju.
S novim proširenjem, zajedničko tržište EU-a dobilo oko 40 milijuna novih i jeftinijih radnika.
Iako je većina starih članica odlučila ne dopustiti ulazak poljske, češke ili mađarske radne snage na svoja tržišta rada sve dok to ne budu morale, nisu mogle spriječiti svoje tvrtke da se premjeste u nove zemlje članice. Naravno, u novim članicama radničke plaće iznose tek petinu onih u Francuskoj ili Njemačkoj, piše Katinka Barysch, glavna ekonomistica pri Centru za europsku reformu.
Proširenje EU-a se zbilo u vrijeme kad globalno ekonomsko natjecanje postaje sve oštrije, zbog integracije Kine i Indije u svjetsku ekonomiju. I dok se većina tvrtki iz zapadne Europe trebala odlučiti žele li "rezati troškove ili izgubiti tržište", Katinka Barysch smatra da su skandinavske zemlje i Irska uspjele prijeći na specijaliziranu ekonomiju bez velikih potresa na tržištu rada zato što su im ekonomije fleksibilne, a obrazovni sustavi kvalitetniji: njihovi se radnici stoga lako premještaju na drugačija radna mjesta.
S druge strane, velike zemlje poput Francuske i Njemačke, sa skupom radnom snagom zaštićenom od otkaza, imaju većih problema u novoj situaciji i njihovi radnici se žestoko protive "nepravednoj" konkurenciji s istoka.
(V.K.)
Izvor:
Glas Istre