Sve više mladih Amerikanaca otkriva da otkaz postaje sve prihvatljivija alternativa standardnom trajanju godišnjeg odmora. Naime, godišnji odmor od dva tjedna, na kojeg većina mladih zaposlenika ima pravo, jedva je dovoljan za posjet roditeljima za Božić, odlazak na prijateljevo vjenčanje i jedan produženi vikend. Stoga se mnogi mladi zaposlenici odlučuju dati otkaz na starom poslu, naći novi i dobro se odmoriti prije nego što ponovno počnu raditi.
Prijašnje generacije, pokazuju studije, cijenile su napredovanje u karijeri, no pripadnici mlađih generacija, čini se, ipak su mnogo fleksibilniji. Ne postoje novije studije o uzorcima zapošljavanja pripadnika generacije X i Y, no pojedini izvještaji američkog Ministarstva rada pokazuju da su čak i oni rođeni pri kraju razdoblja baby booma (pedesetih godina prošlog stoljeća) između svoje 18 i 38 godine radili na prosječno 10,2 posla.
Neprofitna organizacija Families and Work Institute, 2004. je provela istraživanje među zaposlenicima, pripadnicima generacije Y, koje je pokazalo da je vjerojatnije da će oni napustiti posao, nego što je to bilo 1977. Naime, njih 70% kazalo je kako je vjerojatno da će dati otkaz, u usporedbi s 52% onih u njihovoj dobi koji su to bili spremni učiniti 1977.
Neki otkaz koriste kao priliku da ostvare svoje davne želje – putovanje kroz Indiju, penjanje na Kilimandžaro isl. Taj trend je, tvrde stručnjaci za zapošljavanje, izdanak današnje nomadske radne kulture, kao i otvorena stava mladih prema pustolovini i novim iskustvima.
Kako se radni vijek sve više produljuje, a mirovine su sve manje i sve manje sigurne, treba iskoristiti priliku za putovanja dok imate novca i zdravlja, smatraju mnogi mladi Amerikanci. Ne boje se da neće pronaći novi posao i nisu ničim vezani za jedno mjesto, te traže posao koji će im omogućiti dobru ravnotežu poslovnog i privatnog života, kako ne bi "izgorjeli".
No stručnjaci za zapošljavanje napominju da postoje i određeni rizici napuštanja posla. Praznine u životopisu su još uvijek značajne, kaže Carol Andersen direktorica New School for Managemant and Urban Policy iz Milana. Međutim, za one koji ne slijede rigidne putove razvoja karijere, najveći dobitak od života u drugoj zemlji je njihovo poznavanje kulture i načina života, što bi moglo dobro zvučati u životopisu, napominje Andersen.
U prilog pripadnicima generacije X idu i demografski trendovi. Naime, natalitet je sve manji, a generacija baby boomera je pred mirovinom. Prema studiji Society for Human Resource management, profesionalci u upravljanju ljudskim resursima baby boomere doživljavaju kao usmjerene na rezultat i one koji su sposobni dugo ostati u jednoj organizaciji, dok pripadnike generacije X vide kao one koji vole neformalnosti i traže ravnotežu između poslovnog i privatnog života.
Stoga su mladi skloniji dati otkaz kada procjene da im je previše, uz optimizam da će se bez problema moći ponovno zaposliti i da posla uvijek ima.
(T.B.)
Izvor:
Seattlepi.com