Britanski ministar za imigraciju Liam Byrne jučer je zastupnike u britanskom parlamentu izvijestio da je svojim službenicima naložio izradu izvještaja o posljedicama i svim pitanjima vezanima za moguće proglašenje amnestije za ilegalne imigrante u Velikoj Britaniji. Preciznih podataka o broju ilegalnih imigranta u toj zemlji nema, a procjenjuje se da se ta brojka kreće između 310.000 i 870.000.
Britansko ministarstvo unutrarnjih poslova reagiralo je na Byrneovu izjavu priopćenjem da ne postoji nikakav plan za proglašenje amnestije za ilegalne imigrante, kojom bi oni dobili pravo stjecanja britanskog državljanstva, te da je svako špekuliranje o amnestiji neodgovorno.
Potrebno nam je mnogo više podataka za donošenje odluke o eventualnom proglašenju amnestije i zato sam od službenika zatražio izradu detaljnog izvješća o tom pitanju, a ne mogu se zatvarati oči pred činjenicom da ti ljudi nemaju regulirani status i da taj problem treba riješiti, pojasnio je Byrne svoju inicijativu.
Rasprava o mogućoj amnestiji za ilegalne imigrante zahuktala se prošli mjesec kada je čelnik jednog od najvećih britanskih sindikata T&G, Jack Dromey, izjavio kako bi bilo neizvedivo, ali i nemoralno deportirati pola milijuna ilegalnih imigranata iz Velike Britanije. Raspravi se priključio i Institute for Public Policy Research, koji je blizak vladi, istaknuvši u svom priopćenju da bi proglašenje amnestije za pola milijuna ilegalnih imigranata Velikoj Britaniji godišnje donijelo milijardu funta više u poreznim prihodima.
Byrneov prethodnik na mjestu ministra za imigraciju, Tony McNulti, ranije ove godine u potpunosti je odbio ideju o proglašenju amnestije, kazavši da jednostavno neće prihvatiti ilegalnu imigraciju. I britanski konzervativci ističu kako je razmišljanje o amnestiji za ilegalne imigrante, u trenutku kada su britanske granice toliko propusne, potpuno neodgovorno.
Proglašenje amnestije bi moglo dovesti do masovnog i nekontroliranog useljavanja, te drastičnog povećanja broja onih koji dolaze u Veliku Britaniju, kazao je konzervativni zastupnik, ministar unutarnjih poslova u sjeni, David Davies. A Sir Andrew Green, predsjednik grupe za pritisak Migrationwatch, ideju o proglašenju amnestije nazvao je apsurdnom. To nije promjena u načinu razmišljanja, to je očiti nedostatak razmišljanja. Amnestija neće smanjiti ilegalnu imigraciju, već će ju povećati, oštro je komentirao Green.
Veliki problem, ako se britanske vlada i odluči na proglašenje amnestije, jest i taj što ne postoji baza podataka o ilegalnim imigrantima koji žive u Britaniji, jer se amnestija, bez te baze podataka i osobnih iskaznica, ne može provesti. Bez osobnih iskaznica ilegalni imigranti se ne mogu pronaći i potaknuti da se jave vlastima kako bi dobili amnestiju, naglasio je nedavno smijenjeni ministar unutarnjih poslova, David Blunkett.
Byrne je također najavio inicijativu za ubrzanje donošenja novog zakona o oštrijim kaznama za ilegalnu imigraciju. Prema tom zakonu, oni koji zapošljavaju ilegalne imigrante kaznili bi se novčanom kaznom u iznosu od 2.000 funti ili kaznom od dvije godine zatvora, a oni koji ih svjesno iskorištavaju, kaznili bi se još i strože.
(T.B.)
Izvor:
BBC