Unatoč zakonima koji to najstrože zabranjuju, veliki postotak poslodavaca prilikom zapošljavanja ispituje žene o obiteljskim planovima.
Vlada, Crkva, sindikati i ženske udruge energično su protiv takvih pojava.
Vlada će uskoro izaći s konkretnim mjerama za pomoć obiteljima, najavila je ministrica obitelji Jadranka Kosor. Iako nije htjela precizirati o kakvim je mjerama riječ, dalo se naslutiti kako Vlada razmišlja o mjerama koje će uključiti i lokalnu zajednicu i poslodavce.
Neshvatljivo je, nepodnošljivo, protuustavno, ali i amoralno što poslodavci ispituju žene jesu li u braku ili namjeravaju li imati djecu. I zato djeca moraju
biti pod posebnom brigom države i lokalne zajednice. U tom smislu treba otvarati još više vrtića, a oni, kao i škole, trebaju imati fleksibilnije radno vrijeme, istaknula je Jadranka Kosor.
Glavni ekonomist Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) Mario Švigir kaže da se osobu koja dolazi na razgovor na posao ne smije ni pod kojim okolnostima izložiti pitanjima osobne prirode, a time i pitanjima o planovima o majčinstvu. Naglašava da bi svatko iz svoje pozicije trebao javno prozvati tvrtke koja ne rade po propisima, a na pravosudnom je aparatu da takve slučajeve sankcionira.
Švigir ističe da se u borbi protiv diskriminacije na tržištu rada i iživljavanja nad ustavno zajamčenim pravima jedino mogu boriti udruženi svi društveni autoriteti.
Predstojnik Vladina ureda za ljudska prava Luka Mađerić kaže da je njegov ured imao nekoliko pritužbi zbog diskriminacijskih pitanja prilikom zapošljavanja.
Suzana Kunac iz udruge B.a.b.e ističe pak da bi se trebale drastično povećati kazne za poslodavce koji postavljaju diskriminacijska pitanja i uvjete ženama pri zapošljavanju.
(V.K.)
Izvor:
Vjesnik