Jučerašnji prvi dan prijava za upis u srednje škole, obilježile su velike gužve pred najatraktivnijim gimnazijama u velikim gradovima, ponajprije Zagrebu, Rijeci i Splitu, te gotovo prazni hodnici pojedinih trogodišnjih strukovnih škola.
Učenike su zanimale i medicinske, ekonomske i upravne, a mnogi od njih željeli su sjesti u klupe frizerskih ili kozmetičkih škola. Za razliku od njih, neke škole zjape poluprazne. Primjerice, Industrijska strojarska škola prima ukupno 240 učenika, a jučer su imali stotinjak prijavljenih. No nitko se nije poželio upisati u alatničare, kovače, a samo jedan učenik prijavio se za tokara.
Slab interes postoji za industrijske mehaničare, tehničke crtače, a ove godine, što je pomalo začudilo ravnatelja Nenada Pavlinića, "podbacili" su i automehaničari. U pravilu učenici teško odabiru zanimanja u metalskoj, ali i građevinskoj struci pa, primjerice, u prvom upisnom roku rijetko se koji učenik odlučuje za zanimanje limara, kotlara, ali i dimnjačara, čija se plaća inače kreće od 3.000 do 4.000 kuna.
Nezainteresiranost za te obrte još više dolazi do izražaja zna li se kako je riječ o deficitarnim strukama, dakle, da svatko može ići izravno iz škole na posao.
Stipe Kirigin, predsjednik Sindikata graditeljstva, kaže da djeca nerado idu u staklare, kao i u druge deficitarne građevinarske struke, poput zidara, tesara ili krovopokrivača, zbog katastrofalnih radnih uvjeta: niskih plaća, nepoštivanja radnog prava, čestih povreda i smrtnih slučajeva na poslu.
Nedostatak učenika pojedine škole riješile su dobrim promidžbenim nastupom, a nekima su pomogli gradovi stipendiranjem učenika koji se odluče za deficitarna zanimanja. Ove godine zagrebačka Škola za montažu instalacija i metalnih konstrukcija upisuje 15 rukovatelja samohodnim strojevima, a jučer je prijavljeno njih 10.
Ove je godine pokazan i veći interes za Klesarsku školu na Braču, a učenici joj se javljaju iz cijele Hrvatske.
(V.K.)
Izvori:
Večernji list
24 sata