Kineski gospodarski rast idućih će godina biti nastavljen, ali uz bitno izmijenjenu razvojnu politiku, koja će zasigurno dovesti i do određenih promjena u poslovanju inozemnih kompanija na tamošnjem tržištu.
Novi petogodišnji plan kineske vlade po prvi put uključuje održivi razvoj i zaštitu okoliša, a posebnu pozornost posvećuje socijalnom osiguranju građana.
Prošli je mjesec u kineskom parlamentu premijer Wen Jiabao predstavio novi, jedanaesti po redu, gospodarski plan čiji je glavni cilj "harmonizacija društva". A ta harmonizacija trebala bi biti provedena kroz pet točaka koje su označene kao ključne u daljnjem razvoju Kine, a odnose se na održivi razvoj, odnosno brigu o okolišu, bolje socijalno osiguranje, ravnotežu urbanog i ruralnog razvoja, daljnju otvorenost inozemstvu te gospodarsku stabilnost.
Novi gospodarski plan donosi drastične promjene u socijalnom osiguranju, posebno u ruralnim područjima. I dok je zdravstvo relativno dobro organizirano u gradovima, na selu ono gotovo da i ne postoji pa samo 25% ukupne kineske populacije ima zdravstveno osiguranje.
Osim farmaceutskih tvrtki, idućih godina bi veliku korist u Kini mogle izvući i tvrtke za privremeno zapošljavanje, s obzirom da Vlada nastoji djelomično deregulirati tržište rada kako bi brojni radnici vojnog i državnog sektora našli nova radna mjesta.
Vjerojatno najvažniji čimbenik na kojem Kina bazira svoj daljnji rast jest ljudski kapital. Tako su vlasti odlučile ukinuti školarine za studente iz ruralnih krajeva, a engleski uvele kao obvezatan jezik u trećem razredu osnovne škole.
Pa ipak, petogodišnji gospodarski plan potencijalna je prijetnja za strane kompanije i njihove profite. Kao prvo, Kina ulazak na svoje tržište uvjetuje suradnjom s domaćim poduzećima kojima treba biti dostupna tehnologija stranih tvrtki. Nadalje, za inozemne investitore više neće biti poreznih olakšica već će njihov status biti jednak domaćim tvrtkama. Treći, a možda i ključan čimbenik bit će minimalno određivanje plaća zaposlenika čime će se status zaposlenika bitno popraviti, čime više neće biti gotovo besplatna radna snaga multinacionalnih kompanija.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik