Liječnici u primarnoj zdravstvenoj zaštiti podnijet će najveći teret i odgovornost u provedbi reforme koja je pred izglasavanjem u Saboru, i zapravo će biti jedina skupina od koje se očekuje da stabilizira čitav sustav, upozoravaju liječnici i ističu da su rješenja koja Vlada predlaže za primarnu zaštitu u značajnoj mjeri neostvariva.
U već donijetoj Nacionalnoj strategiji razvoja zdravstva 2006.-2011. predviđa se da će liječnici primarne zaštite ubuduće pokrivati čak 80% ukupne zdravstvene skrbi, te da će postati obiteljski liječnici koji u znatno većoj mjeri brinu o svojim pacijentima.
Za dobar dio primarne zaštite planira se uvođenje takozvanog "found holding" sustava u kojem će se sredstva koja se sad doznačuju na račune poliklinika prebaciti liječnicima koji bi svojim pacijentima osiguravali mnogo više nego sad, uključujući među ostalim i primjerice laboratorijske pretrage te patronažu. U sveukupnu brigu o pacijentu ušlo bi recimo, i posjećivanje osiguranika u njegovom domu, podsjećanje na preventivne preglede, edukacija te pomoć u snalaženju u čitavom zdravstvenom sustavu. Obiteljski liječnik time će dobiti više posla i odgovornosti, ali i veća sredstva od Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.
Dr. Marijan Balen, predsjednik izvršnog odbora Hrvatske udruge poslodavaca i predsjednik Udruge liječnika poslodavaca u ugovornom odnosu smatra da u najboljem slučaju, odnosno uz mnogo bolje educiran kadar i bolju opremu, primarna zaštita može riješiti 50, a ne 80% pacijenata, kako Vlada predviđa.
Komentirajući sve slabiju uslugu primarne zdravstvene zaštite u Hrvatskoj, dr. Balen upozorava na vrlo lošu edukaciju liječnika.
Liječnici bi se trebali redovito doškolovati, a za to se ne izdvajaju sredstva. Novac se ne ulaže ni u opremu pa se za, primjerice, prevenciju raka dojke kupuju skupi mamografi za koje se stvaraju liste čekanja, umjesto da se u više domova zdravlja nabave jeftiniji ultrazvučni uređaji koje će moći koristiti svaka žena u Hrvatskoj, pojašnjava Balen.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik