Zbog konstantnih tehnoloških promjena u svijetu biznisa korporativni trening koji podrazumijeva trajno usavršavanje i učenje postaje jedan od glavnih uvjeta zadržavanja zaposlenja i osposobljavanja za novo zaposlenje.
Tvrtke sve češće zamjenjuju koncepciju trajnog zaposlenja ulaganjima u cjeloživotno obrazovanje svojih zaposlenika, dok za njih trajno treniranje znanja i vještina postaje osnovni čimbenik "zapošljivosti".
U sustavu treninga zaposlenika najvažnija je izobrazba top-kadra, odnosno vrhunskog menadžmenta zbog razine njihove odgovornosti. Kako u tranzicijskim zemljama dosad nije bilo razvijeno obrazovanje menadžera, najveći dio današnjih nositelja te titule mora se dodatno osposobiti bilo na visokoškolskim institucijama, bilo na treninzima i predavanjima.
Do prije desetak godina menadžeri nigdje nisu imali prilike naučiti kako restrukturirati kompaniju, kako je voditi za vrijeme strukturalnih promjena, što je uvelike utjecalo na tijek privatizacije u nas, a pojedinci još nisu usavršili ni umijeće plasiranja svojih proizvoda na svjetsko tržište.
U Hrvatskoj se menadžerom može nazivati svatko, a posljedice takvog pristupa vidljive su u niskoj produktivosti rada, lošim financijskim rezultatima i velikom broju nezaposlenih.
Na razini visokog školstva budući menadžeri mogu se obrazovati uglavnom na privatnim institucijama, s obzirom da tek mali broj studija u sklopu nekog sveučilišta nudi formalno obrazovanje za menadžere.
Radi afirmacije profesionalne samosvijesti menadžera i direktora, unaprjeđenja stručnosti i kvalitete rada te jamstva osobne kompetentnosti za menadžerski poziv, Hum-Croma i Udruženje poslovnih savjetnika Croca s poslovnom školom Hita uveli su u hrvatsku gospodarsku praksu specifični program školovanja i licenciranja stručnjaka koji se bave ili pripremaju za menadžerski poziv.
Stručno usavršavanje nudi i Hrvatska gospodarska komora, ali se njihovi programi ne upisuju u radnu knjižicu. Njihov Centar za poslovno obrazovanje nudi predavanja, seminare, treninge, radionice namijenjene različitim ciljanim skupinama, uglavnom menadžerima srednjih i malih poduzeća.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik