Prebacivanje radnih mjesta u sektoru informacijske tehnologije i usluga u srednju i istočnu Europu u sljedećih bi nekoliko godina trebalo bilježiti uzlazni trend, pokazuje studija Deutsche Bank.
Nakon Indije i Filipina, jugoistočna Europa sve više postaje ključna destinacija za usluge outsourcinga i offshoringa, uključujući pozivne centre, programiranje softvera, administrativne i savjetodavne usluge, konstatiraju autori studije, navodeći kao primjer DHL i njegove operacije u Pragu, te Skype i njegovo poslovanje u Tallinu u Estoniji.
Uvoz IT usluga iz jugoistočne u zapadnu Europu u razdoblju od 1992. do 2004. bilježio je prosječnu godišnju stopu rasta od 13 posto, stoji u izvješću DB-a.
U istom su vremenskom razdoblju uvoz takvih usluga iz Indije u zapadnu Europu bilježio godišnju stopu rasta od 14 posto.
S obzirom da se udio offshoringa u jugoistočnoj Europi kreće od 10 do 25 posto, studija DB-a pokazuje da bi njemačkim kompanijama takva suradnja sa susjednim zemljama, osobito novim članicama Europske unije, bila vrlo korisna.
Osim činjenice da su troškovi za takve usluge nekoliko puta manji nego što bi kompanije za njih platile u Njemačkoj, kulturne veze između Njemačke i njezinih susjeda prilično su snažne pa gotovo 40 posto učenika novih članica EU-a uče njemački jezik, upozoravaju autori DB-ove studije.
Pritom se ne navodi koliko je radnih mjesta u Njemačkoj ugašeno zbog takve poslovne prakse.
(Hina)