Centar za istraživanje tržišta GfK došao je do zaključka da samo jedna od 20 obitelji u Hrvatskoj raspolaže s više novca i tekućih prihoda nego što ih može potrošiti. Preneseno u brojke, to znači da se u kapitalističkom sustavu vrijednosti i načinu života snašlo oko 55.000 kućanstava od nešto više od 1,1 milijun kućanstava, koliko ih imamo.
Oko 912.000 kućanstava živi sa 6.000 kuna mjesečno te im za život kakav bi željeli svakog mjeseca nedostaje 2.700 kuna. Brojka od 55.000 zadovoljnih i bogatih kućanstava nije ni mala za politiku koja je krenula razvijati kapitalizam stvaranjem stotinu jakih obitelji, ali jest za državu koja bi se htjela smatrati socijalnom i naprednom. Još je 14% građana izjavilo da imaju koliko im treba, iz čega se može zaključiti da je vlastitim standardom zadovoljna svaka peta obitelj.
Četveročlanoj obitelji koja živi u gradu mjesečno bi trebalo između 6.000 i 6.500 kuna za osnovne životne potrebe, te je u velikoj krizi svaka obitelj u kojoj dva odrasla člana nemaju posao ili neke druge prihode. A takvih je i dalje puno, pogotovo u Slavoniji, središtu zemlje i Dalmaciji.
Zagrebu je, primjerice, bez posla svaki deseti radno aktivan stanovnik grada, slično kao i u Istri, dok se u Splitu nezaposlenost gradskog stanovništva popela na 25%, a u Vukovaru i drugim slavonskim gradovima između 30% i 40%. Obitelji nezaposlenih, staračka kućanstva, obitelji s mnogo djece i obitelji samohranih roditelja najugroženija su skupina u državi.
(A.T.)
Izvor:
Večernji list