Britanski ministar unutarnjih poslova John Reid posljednjih je dana pod sve većim pritiskom javnosti koja traži da se ograniči ulazak radnika iz Rumunjske i Bugarske u Britaniju, nakon što te dvije zemlje postanu punopravne članice Europske unije.
Kada se Unija posljednji puta proširila, Britanija je pored Švedske i Irske bila jedina od starih članica koja je odmah otvorila svoje tržište rada za građane tih zemalja, vjerujući kako će to pomoći njezinom gospodarskom rastu.
No, vlasti su računale s dolaskom oko 13.000 radnika godišnje, a od 2004. godine ušlo ih je čak 600.000.
Većina njih bili su Poljaci koji su na dobrom putu da preteknu Irce, tradicionalno najbrojnije strane radnike u Britaniji. Prema pisanju britanskih medija, vlada Tonya Blaira već je sada izračunala kako će samo u prvoj polovici sljedeće godine stići između 60.000 i 140.000 Rumunja i Bugara, što je potaklo bivšeg ministra rada Franka Fielda da zatraži zatvaranje granica. Prema Fieldovom mišljenju, imigracija ima ozbiljne učinke na zdravstvenu skrb, stanovanje te na prirodu britanskog društva.
Prema tvrdnjama lista The Sunday Telegraph više od 20.000 imigranata iz Moldavije i Makedonije posljednjih je godina uzelo bugarsko državljanstvo, što je broj onih koji čekaju na useljavanje uvećalo na 55.000 ljudi.
Taj list tvrdi kako većina njih to čini zbog mogućnosti dolaska na tržište rada EU, a za sve su navodno krivi korumpirani službenici u Bugarskoj koji za cijenu od 200 eura po hitnom postupku masovno odobravaju zahtjeve za izdavanjem putovnica.
Moldavija, bivša Sovjetska republika, inače je najsiromašnija zemlja Europe i ima oko četiri milijuna stanovnika, a od toga su 2% Bugari. No, tamo bilo tko može dobiti bugarsko državljanstvo uz pomoć agencija po cijeni od oko 600 eura.
Što se tiče Makedonaca, oni još uvijek trebaju vize ako žele putovati u Britaniju i ostale zemlje članice Unije te su stoga zainteresirani dobiti državljanstvo zemlje koja iduće godine ulazi u EU.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik