Nedavna najava potpredsjednika Vlade Damira Polančeca da će na jesen biti predstavljen novi zakonski prijedlog o privatizaciji, naišla je na pozitivne odjeke u većini poduzetničkih krugova, kao i među dijelom radnika, ali je izazvala i reakciju sindikata koji se ne slažu sa svim stavkama prijedloga zakona.
Gledajući iz hrvatske perspektive, radničko dioničarstvo (ESOP) generički je pojam i određuje sve vrste programa radničkog dioničarstva. No izvorno, u američkoj praksi, ESOP je specijaliziran kvalificirani plan uključivanja radnika u vlasničku strukturu poduzeća.
Sindikalni predstavnici, unatoč pozitivnim primjerima iz prakse, imaju primjedbe na Vladin prijedlog. Prema riječima Borisa Kunsta, predsjednika URSH-a, najveći problem je postotak dionica koji će radnici smjeti otkupiti, kao i vremenski rok u kojem moraju otplatiti kupljene dionice.
Naime, prema Zakonu o privatizaciji radnici neće smjeti kupiti više od 25% dionica. Sindikalci smatraju da radnicima treba omogućiti da kupe neograničeni broj dionica, a sporan je i rok isplate prema kojem bi radnici kupljene dionice morali isplatiti u roku od 15 dana.
Sukladno tome, čelnici sindikata zatražit će od Vlade da izmjeni te prijedloge, kao i da se radnicima koji kupuju dionice na kredit omoguće beneficirani krediti. Bez obzira na primjedbe, pojedini primjeri iz prakse pokazuju kako radničko dioničarstvo može i te kako dobro funkcionirati.
Novi prijedlog zakona trebao bi pojednostaviti proceduru prodaje vlasničkih udjela državnog vlasništva pa, na primjer, HZZO ili HZMO neće morati po nekoliko puta tražiti suglasnost Vlade kako bi prodali svoj paket dionica. Osim toga, predlaže se da najbolju ponudu bira računalo kako bi se izbjegle malverzacije i različita lobiranja.
Prijedlog zakona predviđa da paket od 25% dionica mogu kupiti svi zaposlenici, radnici i menadžment, s tim da se radnicima ponudi diskontna cijena uz suglasnost nadzornog odbora, a u slučaju jednakovrijednih ponuda za cijeli paket dionica, jedne od zaposlenika, druge od investitora, prednost bi imali zaposlenici.
(A.T.)
Izvor:
Vjesnik